Yağsız diyet programı fayda getirir mi?

Eminim, etrafınızda okuduğunuz yağ eritme programları sizin kafanızı karıştırmıştır. Önünüze belki çok iddialı programlar gelmiş ve sizde arasından bir tane seçip uygulamaya girmişsinizdir. Ya da kendi programınızı oluşturmuş olabilirsiniz. Şimdi hakkınızda tahmin tutmayı bırakıp size önemli bir noktayı hatırlatmak isterim. Ben size diyet programlarının iddialı yönlerini veya ‘En iyisi … diyetidir’ şeklinde bir yerinizden hoplatacak program anlatmayacağım.  Hangi programı uygularsanız uygulayın, diyet içerisinde en başta dikkat edilmesi gereken noktanın alacağınız yak miktarı olması konusunda aklınızda bir ampül yakmak istiyorum.

 

Vücudunuzdaki fazlalıklara dur demek için öğünlerinizden yağ kullanımını tamamen kaldırıyorsanız, hangi diyeti uygularsanız uygulayın %100 yanlış bir diyet programı seçmiş olursunuz. Bazı diyet önerilerde sürekli yağsız gıda tüketimi tercihi, hem vücut metabolizmasını hem de insanın iştah dengesini bozmaktadır. Uzun süre uygulanması da imkansız görülen bu tür diyetler insanların psikolojik sorunlar yaşamasına da sebebiyet vermektedir.

 

Austin Teksas Üniversitesinde yer alan araştırmacı gruplar konuyla ilgili yakın bir iletişime geçmişler. Açıklamalara göre yağ azaltma ile ya da tamamen yağsız bir diyet ile yapılan idmanlarda harcanılan enerji karbonhidratlardan karşılanmaktadır fakat intramuscular sistem de enerji deposu için depolanan zincir sisteminde bozulma olduğu saptanmıştır. Vücudun yağ depolama merkezi acilen yağ depolama ihtiyacı hissettiğinde, vücuda alınan glikojenlerin yağa dönüşme riski artmaktadır. Bu şekilde ‘FAT Oxidation’ dediğimiz yağların enerjiye dönüşme devresi, idmanlarda fazla tesir altına kalmadan düşük işlem göreceği belirtilmiştir.

 

Bilimsel açıklamalar ise araştırmacı grupların sıkı deneysel metotları sonucunda şekillenmiştir. Bisikletçiler üzerinde yapılan çalışmada, ana hedef yapılan idmanda direk yağları enerjiye çevirme fikri hesaplanmıştır. Çalışma, iki grup halinde incelenmiş. İlk grubu günlük alınan kalorilerin %22’sini oluşturan denekler ve ikinci grubu ise günlük kalori ihtiyacının %2-5’ini yağlardan oluşturan sporcular oluşturmuştur. Araştırmanın 3 hafta sürdürüldü ve sonuçlandığı açıklanmıştır.

Yağ oranı tamamen azaltılmış grupta elbette enerji olarak karbonhidratlar kullanıldı. Bu durum aynı zamanda glikojen deposunu doldurmaya yönelikte bir girişim oldu. Vücutta yağ yakımı sağlandı fakat kas kaybının da yaşanması akıllarda soru işaretini getirdi. Ayrıca beklenilen yağ yakımı elde edilemedi.

 

Yağların görevi hücresel bazda ve kasların doku bağlantılarında yer alır. Vücuttaki fazla yağların yakılması, yine vücuda alınacak yağlar ile dengelenmektedir. Bu fikir size karmaşık ve mantıksız gelebilir. Aslında tam tersine mantıklı bir yoldur. Zirâ bir insan vücudu karbonhidratsız yaşayabiliyor. Fakat yağsız yaşayamıyor. Hiç sordunuz mu kendi kendinize acaba neden bir insan yağsız yaşayamaz diye? Bu ayrıntıya uzunca girmeyeceğim.

 

Vücut geliştirme sporcularına uygulatılan hacimlenme programından sonra 2 aylık diyet beslenme programı içerisinde %3 oranında yağ alımı gözetildi. Protein alımı %77 ve karbonhidrat %20 olmak üzere düzenli bir gıda takip edildi. Aralarında müsabık sporcularda bulunan denekler arasından 6 kişiden 5 sporcu, vücutlarındaki fazla yağlarından kurtulduğu gibi ortalama 3kilogram oranında da kas kaybı yaşadılar. Diyet sona erdikten sonra hızlı bir yağ depolaması görüldüğü de yağsız diyetin tamamen kaos olduğunu anlatmaya yetti. Çalışma esnasında 5 sporcu daha seçildi. Bu sporculara %15 yağ, %40 karbonhidrat ve %45 protein olmak üzere diyet uygulaması yapıldı. İki ay sonrasında diğer gruba göre aynı oranlarda yağ kaybı olduğu fakat kas kaybı yaşamadıkları için daha dolgun görüldüğü belirtildi. Diyet sonrası ise vücutlarında aşırı yağ depolanması görülmedi. Böylece ideal bir diyet programının nasıl düzenleneceği konusunda insanın aklında ortak bir fikir oluşabiliyor.

 

Bence, sizde bu duruma kulak verin ve diyet programınızı sağlıklı yağlardan oluşturun. Zeytinyağı ve diğer sıvı yağları tercih edin. Hayvansal yağları, margarin ve salça gibi vücutta depolanabilen yağları listenizden çıkarın. Diyetinizde badem, fındık fıstık gibi bazı çerezleri de alabilirsiniz. Abartmamak kaydıyla kullanmanızda hiçbir sakınca yoktur.

 

Kaynak:

* American Journal of Physiology (Endocrinology & Metabolism) 280(3):E398, 2001

* Synergy Research Group:  Lost Fat and diet. D-MF-103 inf:0544 – 2004

 

Murat Kılıç (2005 Ludwigshafen-Almanya)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X