Gizli Güç PROPOLİS

Son 10 senedir Bilim dünyasında üzerinde çok durulan bir değer haline gelen propolisler, bazı ülkelerde “AŞI” yerine ve bazı ülkelerde “mükemmel koruyucu” şeklinde kullanıma geçmiştir.

Propolis, arıların bitki tomurcukları ve salgılarından toplayıp enzimatik değişikliğe uğratarak hazırladığı bir üründür. Arılar kovana her zaman propolisle kaplı bir kanaldan geçerek girerler. Bu sebeple hem kendilerinin hemde kovanın hijyeni korunur. Propolis geçmişte eski yunanlılar, romalılar ve eski mısırlıların tedavi amaçla kullanmıştır. Hatta Eski Mısırlılar Mumyalama işleminde Propolisi kullanmıştır. Hipokrat’ın yara tedavisi ve ülserlerde, Plinus’un yangı giderici, ağrı kesici, yara iyileştirici, İnka yerlileri ise ateş düşürücü olarak kullandıkları kayıtlarda yer almaktadır.

 

İÇERİĞİ

 

Propolisin içeriği, kovanın bitki örtüsü, coğrafi bölge, iklim koşulları gibi etkenlere bağlı olarak değişim gösterir. Temel bileşenler birbirine benzer fakat bazı bileşenlerde değişiklik arz edebilir.

 

% 45-55 Reçineler

% 25-35 Balmumu ve yağ asitleri

% 10  Uçucu yağlar

% 10  Polifenoller ve Flavonoitler

(KAFE-kafeik asit feniletilester; pinosembrin, ganagin, pinobanksin, kempferol, krizin, kersetin)

% 5  Polen

% 5  Mineral ve Vitaminler

 

BİLİMSEL FAYDALARI

 

Antibakteriyal Özelliği

 • Bakterilerin çoğalmasını durdurur; bakteri hücresinin mitoz hücre bölünmesini engeller.
 • Bakteri hücre duvarını parçalar (bakterioliz); bu özelliği nedeniyle özellikle antibiyotiklere dirençli Stafilokok(MRSA) enfeksiyonlarında antibiyotikler ile sinerjistik etki göstererek antibiyotiğin etkisini ve etkinlik süresini artırır.
 • Bağışıklık sistemini uyararak vucutta mikroorganizmalara karşı savaşan mekanizmaları devreye sokar.

Mikromantarlar ve dermatofitler üzerinde etkisi

 • Yapılan bilimsel çalışmada propolisler, meyve sularında bozulmaya yol açan bazı maya vefunguslar üzerinde koruyucu olarak etkili olduğu görülmüştür (Koç et l., 2007)
 • Popolis, flukonazole dirençli mantar enfeksiyonlarının tedavisinde bile etkili olduğunu ispat etmiştir. (Koç et al., 2011)

Ağız Sağlığında Etkisi

 • Propolis, Streptococcus mutans gibi diş çürüklerine ve diş eti iltihabına bakterilerin gelişimini önlediği ortaya çıkmıştır. (Wagh, 2013)
 • Propolisli ağız gargarasının, plak oluşumunu önlemesi ve dişeti sağlığının korunmasında etkili olduğu görülmüştür. (Dodwad & Kukreja, 2011)
 • Brezilya Propolis ile, diş protezistomatiti (ağız mukozası yangısı) hastalarında uygulanması ile ağız ödemi ve kızarıklığın tamamen iyileştiği bildirilmiştir (Santos et al., 2008)

Antioksidan ve Serbest Radikal süpürücü etkisi

 • Yapılan çalışmalarda Propolis sıvı özütünün diğer alkollü özütlere nazaran kıyaslandığında antioksidan etkisinin daha yüksel olduğu bildirilmiştir (Wagh, 2013).

 

Sportif etkisi

 • Bisiklet yarışçılarında bağışıklık sisteminin mononüklear hücrelerinde direnci artırarak vücutta bisiklet sürmeye bağlı yüksek ısının yol açacağı olumsuz etkenlere karşı koruyucu rol oynadığı bildirilmiştir (Chen et al., 2009)
 • Atletik Fitness ve 90+ vücutgeliştirme müsabık sporcuları üzerinde son41 gün öncesi Diyet dönemi Propolis takviyesi verilerek izlenime alındı. 15 denek üzerinde yapılan bu çalışmada 10 denek steroid kullanmasına rağmen, podyum gününe kadar hiçbir sporcuda gribal enfeksiyon, bakteriyal enfeksiyon, kırgınlık, bitkinlik, yüksek kan basıncına yönelik daralmalar görülmediği anlaşıldı. (BSR(vücutBilim) et al., 2014)
 • Steroid kullanan sporcular’ın ki özellikle toksisitesi yüksek ilaç alanlar (Fluoksimesterolon, Metandianon, Metiltestosteron, Oksimetolon, Stanozolol vb.), karaciğer ve böbrek analizlerinde bariz sıkıntılar yaşadığı her 10 sporcudan 8’inde görülmektedir. İlaç öncesi ve sonrası olmak üzere mide, bağırsak, böbrek ve karaciğer değerleri bakılmış ve 4-7 hafta boyunca Propolis ile birlikte toksisitesi yüksek tabletler alınarak kan ve urin test analizleri alınmış. 21 sporcu üzerinde bakılan bu değerlerde Steroid alan 15 Sporcu’da toksisite durumları incelenmiş. Buna göre Propolis alan Steroid kullanıcıların 9 tanesi temiz çıkarken diğer 1 sporcuda bulgu rastlanmıştır. Propolis almayan toplam 5 steroid kullanıcının 4’ünde bulguya rastlanmıştır. Buna göre Propolis’in bariz koruyucu özelliği ortaya çıkmaktadır.  (5 Sporcu Tablet + Non propolis, 10 Sporcu Tablet + propolis, 5 Sporcu Non Tablet + Non Propolis, 1 Sporcu Sadece propolis.) (BSR(vücutBilim) et al., 2015)
 • Propolisin kırkırdak ve kondrosit onarımını destekleyerek artrit hastalarında tedaviye yardımcı olduğu bildirilmiştir (Cardile et al., 2003) Buna göre MMP-inhibitörleri uyaran ilaçların yada özellikle sporcuların aldığı Büyüme Hormonu ve bazı steroid ile su atıcı ilaçların neden olduğu eklemlerde yumuşama, omuz ve ellerde ağrı gibi istenmeyen etkilerin azaltılmasında faydalıdır(Jin et al., 2005).
 • Propolis’in yağlanma ve yağ yakımına yönelik etkisi de görülmüştür. Buna göre Japonlar araştırmış (Ichi et al., 2009), Sıçanlar üzerinde, yağ birikiminin azaldığı ve adipoz dokuda PPAR-y’nın protein seviyesinin düştüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca kolesterol ve total gliserit oranlarında belirgin düşme sağlanmış, propolis uygulamasının lipit metabolizmasında rol oynayan proteinleri etkilediği ve dolayısıyla lipit metabolizmsının propolis uygulanması ile düzenlenebileceği açıklanmıştır. Obez farelerde yüksek yağlı diyetin yanı sıra propolis verililmiş ve takibe alınmış. Propolis uygulanmasıyla şişmanlamayı ve karaciğerde lipit birikmesini önlediği, serum esterleşmemiş yağ asitlerinin seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir (Koya-Miyata et al., 2009)

 

Diğer Bilimsel faydaları

 • Kanser hücresinin ölmesini sağlayarak etki göstermesi (Szliszka et al., 2009) (Vatansever et al., 2010)
 • Karaciğer hasarını önlemektedir (Zhao et al., 2009) (Bhadauria, 2012)
 • Sinir sisteminde iskemik (kansızlanma) hasarlara karşı sinir sistemi hasarını önleyici (Nöroprotektif) rol oynadığı görülmüştür. (Wei et al., 2004)
 • Yara iyileştirici ve doku yenileyici etkisi (Cole et al., 2010),(Gregory et al., 2002).
 • Mide ülseri (antiülserojenik) üzerinde etkisi (Nakamura et al., 2011;2014), (Barros et al., 2008) , (Abdel Latif et al., 2005) , ( Nostro et al., 2006).
 • Kalp-Damar sistemi üzerinde etkileri (Kubota et al., 2004), Özer et al., 2004; 2006) , (Daleprane et al., 2012) ,
 • Üriner Sistem enfeksiyonlarında etkinliği (Çelik et al.,2007) , (Öğetürk M., et al.,2005).
 • Göz hastalıklarında koruyucu etkisi (Emre et al., 2009).

 

KULLANIMI

 

Sporcular gıda takviyelerini sadece kas geliştirme ve performans artırmaya yönelik seçerler ve alırlar. Oysa sıkı idman dönemlerinde ve özellikle enfeksiyonların uçuştuğu kış aylarında Propolis gibi bağışıklık sistem artırıcı, onarıcı ve iç organları kuvvetleştirici etkisiyle performans ve gelişimine katkı sağlayacağı ve süreyi azaltacağını unutmamalıdır.  Aynı şekilde sıkı diyet dönemlerinde yaz ve kışın mutlaka müsabık sporcular tarafından en azından son 21- veya 41 gün alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Resmi bir doz ayarlaması bulunmamasına rağmen edinilen tecrübe ve çalışmalara göre 70-80 kg lık sporcularda 100-300 mg alınırken 90-100kg sporcularda 200-500mg şeklinde alınması önerilir.

Diğer sağlık yönde uzun süre almak için önerilen günlük miktar 1,4 mg /kg, yani 70kg ağırlığında bir yetişkin için 100miligram(mg) dir. (Burdock, 1998).

 

Not: Propolis gibi Gıda ve Takviye unsuru taşıyan maddelerin olumlu etkisi, kişinin genetik, yaşam ve sağlık sorununa göre değişir. Buna göre Doktorunuz ile görüşmeden herhangi bi Gıda veya Takviye kullanmayınız.


Geheimliche Power PROPOLİS

 

Propolis, das in den letzten 10 Jahren zu einem sehr konzentrierten Wert in der Wissenschaftswelt geworden ist, in einigen Ländern wurde “Impfstoff” statt in einigen Ländern und “ausgezeichnete schutzform” verwendet.

 

Propolis ist ein Produkt von Bienen durch das sammeln von pflanzenknospen und Sekrete und durch enzymatische Modifizierung hergestellt. Bienen treten immer durch einen mit propolis bedeckten Kanal in den Bienenstock ein. Aus diesem Grund sind sowohl die hygiene als auch die hygiene des Bienenstocks geschützt.

Propolis wurde in der vergangenheit für die behandlung von alten Griechen, Römern und alten Ägypten verwendet. In der Tat verwendeten alte ägypter Propolis im einbalsamierungsprozess. In den Aufzeichnungen enthalten: Hipocrates ‘Wundbehandlung und Geschwüre, Plinus’ Heilung, Schmerzmittel, Wundheilung, Inka Eingeborenen als Senkung des Fiebers würde Propolis verwendet.

 

INHALT

 

Der Gehalt an propolis variiert in Abhängigkeit von Faktoren wie der Flora des Bienenstocks, der geografischen region und den klimatischen Bedingungen. Grundkomponenten sind ähnlich, können aber in einigen Komponenten variieren.

 

45-55% Harze

25-35% Wachse und Fettsäuren

10%       ätherische öle

10% Polyphenole und Flavonoide

(Café-caffeinsäure phenylethylester; pinosembrin, ganacin, pinobankine, kaempferol, quersetin)

5% pollen

5% mineral und Vitamine

 

WISSENSCHAFTLICHER VORTEİL

 

Antibakterielle Eigenschaften

 

 • – Stoppt die Vermehrung von Bakterien; verhindert die Mitose von Bakterien Zellteilung.
 • – Bakterium bricht die Zellwand( bakteriolyse); wegen dieser Funktion, antibiotikaresistente Staphylokokken(MRSA) Infektionen, Antibiotika durch eine synergistische Wirkung erhöht die Wirksamkeit und Wirksamkeit des Antibiotikums.
 • Stimuliert das Immunsystem und aktiviert Mechanismen, die Mikroorganismen im Körper bekämpfen .

Wirkung auf Mikroorganismen und Dermatophyten.

 • – In der wissenschaftlichen Studie wurden propolis als Konservierungsmittel für einige hefevefungus angesehen, die eine Verschlechterung der Fruchtsäfte verursachen. (Koç et l., 2007)
 • – Popolis hat sich bei der Behandlung von Pilzinfektionen gegen Fluconazol als wirksam erwiesen. (Koç et al., 2011)

Wirkung Auf Die Mundgesundheit

 • – Propolis, Karies und gingivitis wurden gefunden, um die Zunahme von Bakterien zu verhindern . (Wagh, 2013)
 • – Propolis Mundwasser, Plaquebildung Prävention und Zahnfleisch Gesundheitsschutz hat sich als wirksam erwiesen. (Dodwad & Kukreja, 2011)
 • Es wurde über Brasilianische Propolis berichtet, dass orale ödeme und Rötungen hat sich vollständig mit der Anwendung von Zahnersatz (Mundschleimhaut Feuer) bei Patienten mit Zahnprothese verbessert. (Santos et al., 2008)

Antioxidative und Radikalfänger Wirkung

 • – In den Studien wurde berichtet, dass Propolis-flüssigextrakt eine höhere antioxidative Wirkung im Vergleich zu anderen alkoholischen Extrakten hat. (Wagh, 2013).

 

Wirkung von sportlicher Aktivität

 

 • – Es wurde berichtet, dass Radrennfahrer eine schützende Rolle bei den negativen Auswirkungen spielen, die durch die hohe Hitze verursacht werden, die durch das Radfahren im Körper verursacht wird, indem der Widerstand des Immunsystems in mononuklearen Zellen erhöht wird. (Chen et al., 2009)
 • Athletische Fitness und +90 Wettkampf Bodybuilder wurden Propolis Supplementiert für die letzten 41 Tage vor dem Wettkampf Diät. Diese Studie an 15 Probanden zeigte, dass, obwohl 10 Probanden Steroide verwendeten, keine Athleten bis zum Tag des Podiums Anzeichen einer geralen Infektion, bakteriellen Infektion, Unwohlsein, Müdigkeit, Bluthochdruck hatten. (BSR(vücutBilim) et al., 2014)
 • – Athleten, die Steroide verwenden, vor allem diejenigen, die toxisch wirkende Drogen verwenden (Fluoxymesterolone, Methandienone, Methyltestosterone, Oxymetholone, Stanozolole u.sw.), bei 8 von 10 Athleten zeigt offensichtliche Schwierigkeiten über Leber-und nierenanalyseDas Medikament pre-und post-Magen, Darm, Niere und Leber für 4-7 Wochen und hielt hohe Werte der Toxizität test Blut-und Urinanalyse zusammen mit der Einnahme der Tabletten Propolis erhalten. Diese Werte wurden an 21 Athleten in 15 Athleten untersucht, die Steroide nahmen. Entsprechend diesem wurden die propolis erhielten 9 der steroidbenutzer, sauber gefunden, während der andere 1 Sportler problem war. Insgesamt 5 steroidbenutzer, die propolis nicht eingenommen haben, wurden in 4 gefunden. Dementsprechend tritt das offensichtliche schutzmerkmal von propolis auf.Propolis almayan toplam 5 steroid kullanıcının 4’ünde bulguya rastlanmıştır. Buna göre Propolis’in bariz koruyucu özelliği ortaya çıkmaktadır. (BSR(vücutBilim) et al., 2015)
 • – Propolis wurde berichtet, um die Behandlung von arthritis-Patienten durch die Unterstützung der Reparatur von Gelenkknorpel und chondroitin unterstützen. (Cardile et al., 2003) Dementsprechend sind die Medikamente, die die MMP-Inhibitoren stimulieren oder das Wachstumshormon, das Athleten insbesondere nehmen und Erweichung der Gelenke verursacht durch einige steroid und Diüretic Medikamente, es ist nützlich, unerwünschte Effekte wie Schmerzen in den Schultern und Händen zu reduzieren. (Jin et al., 2005).
 • – Propolis ‘ Wirkung auf Körperfett und fettverbrennung wurde ebenfalls gesehen. Danach haben die Japaner untersucht. (Ichi et al., 2009), An Ratten wurde beobachtet, dass die Fettansammlung abnahm und der proteinspiegel von PPAR-y im Fettgewebe abnahm. Darüber hinaus wurden Cholesterin-und gesamtglycerit-Verhältnisse signifikant reduziert, die Anwendung von propolis beeinflusst Proteine, die eine Rolle im Fettstoffwechsel spielen und daher kann der Fettstoffwechsel mit der Anwendung von Propolis erklärt reguliert werden. Bei fettleibigen Mäusen sowie einer fettreichen Diät wurde propolis gegeben und gefolgt. Mit der Anwendung von propolis wurde beobachtet,dass es Fettleibigkeit und Ansammlung von lipid in der Leber verhindert und Serum Veresterte Fettsäuren abnimmt. (Koya-Miyata et al., 2009)

 

 

Andere gesundheitliche Vorteile

 • – Die Wirkung von Krebs Zelltod. (Szliszka et al., 2009) (Vatansever et al., 2010)
 • – Es verhindert Leberschäden. (Zhao et al., 2009) (Bhadauria, 2012)
 • – Es hat sich gezeigt, eine Rolle bei der Verhinderung von Schäden am Nervensystem (neuroprotektive) gegen ischämische (Anämie) Schäden im Nervensystem spielen. (Wei et al., 2004)
 • – Wundheilung und Gewebe regenerative Wirkung. (Cole et al., 2010),(Gregory et al., 2002).
 • – Wirkung auf Magengeschwür (antiulserogen). (Nakamura et al., 2011;2014), (Barros et al., 2008) , (Abdel Latif et al., 2005) , ( Nostro et al., 2006).
 • – Auswirkungen auf das Herz-Kreislauf-system. (Kubota et al., 2004), Özer et al., 2004; 2006) , (Daleprane et al., 2012) ,
 • – Wirksamkeit bei Harnwegsinfektionen. (Çelik et al.,2007) , (Öğetürk M., et al.,2005).
 • – Schutzwirkung bei Augenerkrankungen (Emre et al., 2009).

 

VERWENDUNG

 

Athleten wählen und erhalten Nahrungsergänzungsmittel nur für Muskelaufbau oder/und Leistungssteigerung. Es sollte jedoch nicht vergessen werden, dass es während strenger trainingsperioden und besonders in den Wintermonaten, in denen Infektionen auftreten, zur Leistung und Entwicklung des Immunsystems beiträgt, indem es die inneren Organe wie Propolis verbessert, repariert und stärkt. Ebenso sollte nicht vergessen werden, dass während der strengen diätperioden im Sommer und winter mindestens die letzten 21 – oder 41-Tage von Wettkampf Sportlern eingenommen werden sollten.

Obwohl es keine offizielle Dosisanpassung, nach den Erfahrungen und Studien gewonnen 70-80 kg Athleten 100-300 mg während 90 – 100kg Athleten 200-500mg wird empfohlen, in form von genommen werden.

 

Die empfohlene Tagesdosis für eine lange Zeit in Richtung Gesundheit beträgt 1,4 mg / kg, D. H. 100 Milligramm(mg) für einen Erwachsenen mit einem Gewicht von 70 kg. (Burdock, 1998).

 

Hinweis: Wir haben keine klaren Kenntnisse über die Auswirkungen von propolis auf Lebensmittel konsumiert, Supplementen, Medikamenten, Genetik, Leben und Gesundheit. Bitte konsultieren Sie Ihren Arzt vor der Verwendung von propolis.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

X