nitrikasitbasli1k

 

Nitrik oksit(NO), nitrojenin oksitlenmesiyle elde edilir. Nitrojen ve oksijen atomlarının birleşmesinden meydana gelen moleküldür. Renksiz fakat zehirli gazlar sınıfına girer. Hücreler arası haberleşmede büyük bir görevi bulunuyor. İnsan vücudunda doğal olarak üretilir. Sinir, savunma, solunum, dolaşım ve üreme sistemlerinin önemli fonksiyonlarının düzenlenmesinde etkili olan bir kimyasal habercidir. Vücudun ihtiyacı anında otomatik olarak ihtiyaç giderilir. Kaslarımızı hareket ettiğimizde kaslara ulaşan kan damarlarının kan ihtiyacını sağlamadaki görevi büyüktür. 1998 senesinde 3 bilim adamı, yaptığı araştırma ve buluşuyla bulduğu nitrik oksit molekülünün damar gevşetici bu özelliğini keşfedip sunması ardından Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü almışlardır.

 

Kan Damarların Gevşemesi ve Kasların Çalışması

Nitrik Oksit’in ortaya çıkması, alınan uyarıların atardamar üzerinden alıcılara bağlanmasıyla gerçekleşir. Endotel tabakada bulunan NO molekülleri düz kaslara doğru ilerleyerek guanil siklaz(GC) enzimini hareketlendirir. 

Bu enzim Bizepsise, guanozin trifosfatı(GTP) siklik guanozin monofosfata çevirir(cGMP). cGMP ise kalsiyum iyonlarının hücredeki depo alanlarına gitmesine neden olur ve azaltılmış konsantrasyonlu kalsiyum iyonları (Ca++), aktin ve miyozinin kayarak birbirlerinden ayrılmalarını sağlayan hücresel reaksiyonları gerçekleştirir. Bu şekilde düz kas hücrelerde gevşer ve Kan Damarları genişler.

Bu anlatımı şimdi basitleştirelim. Öncelikle kanda bulunan bazı uyarı iletici hormonlar devreye girerek damarların gevşemesi sağlanır. Bunlar damar zarındaki alıcılara bağlanarak bu işlemi başlatır. 3 aşamada bu işlem gerçekleşir.


1- Kandaki uyarı iletici hormon damar zarındaki alıcılara bağlandıktan hemen sonra hücre zarı adeta ne yapması gerektiğini "anlar" ve nitrik oksit üretmeye başlar.

2- Üretildikleri anda ne yapmaları gerektiğini "bilen" nitrik oksit moleküllerinden bazıları hızla damar düz kas hücrelerine gelirler. Burada hücreye girerek GTP adlı enzimle birleşirler. Bu, ikinci aşamadır. Ancak damarın gevşemesi için bir sonraki aşamaya geçilmesi gerekmektedir.

3- Nitrik oksit GTP ile birleştikten sonra cGMP isimli bir başka enzim üretilmeye başlanır. Elbette üretilen bu yeni maddenin de bu zincirde bir görevi vardır ve bunu gerçekleştirmek için miyozine giderek, onu harekete geçirir.


Miyozin, kas hücrelerinin kasılıp gevşemesi için gerekli olan bir etkendir. Artık son aşamaya gelinmiştir. Miyozinin de harekete geçmesiyle üçüncü aşama gerçekleşir ve kas hücreleri gevşer.

Damarın gevşemesi işlemini olabildiğince kolaylaştırarak anlatırsak, enzimlerin faaliyetleri sonucunda kas hücreleri içinde kalsiyum konsantrasyonu azalır ki bu, liflerin ayrılmasına ve kas hücrelerinin gevşemesine yol açar. Böylece damarlar genişler. Kısacası damarlarımızdaki basıncın düzenlenmesinde nitrik oksit molekülünün taşıdığı haberlerin hayati önemi vardır.

Damarın duvar gerginliğini düzenleyen nitrik oksidin, bu kompleks işleyişi tek başına gerçekleştirmesi mümkün değildir. Nitrik oksit damar duvarının gevşetilmesinde bir aracı olarak görev yapar. Bu gevşetilme olayı bir dizi zincirleme işlemin gerçekleşmesi ile ortaya çıkar. İki madde halinde durumu toparlayalım.

 

  • Nitrik oksiti tetikleyecek güç aslında beynimizden gelen uyartıdır. Fakat beyine sinyal gönderilmesi ve tam destek alması için gerekli malzemeler ortaya konmalıdır. L.Arginin gibi aminoasitler burada alternatif bir yol gösterir. Böylece işlemde rol alan hormon ve hücreler tam destek vererek bilinçli bir şekilde hareket ederler.
  • Kandaki uyarı iletici hormonlar, damar zarında kendileri için uygun olan yere giderek, o bölgeyi etkiler ve bu süreci başlatırlar.

Bundan sonraki işlemlerde de aynı bilinç gözlenmektedir.

 

İnsan yaşamı için hayati bir önem taşıyan nitrik oksidin üretim merkezi, endotel hücresidir. İsmi L-arjinin olan bir amino asit, nitrik oksit sentez enzimi, nikotinamid adenin dinükleotid fosfat, kalmodulin, oksijen, flavin mononükleotid, flavin adenin dinükleotid, tetrahidrobiyopterin… Bu kelimelerin büyük bir çoğunluğunu hayatınızda ilk defa duyuyor olabilirsiniz. Ancak endotel hücresi bu mikroskobik maddeleri çok iyi tanır ve bunları nitrik oksit molekülünü üretmek için kullanır.

Endotel hücresi, nitrik oksit molekülünü üretmek için hangi kimyasal maddeden ne oranda kullanması gerektiğini çok iyi bilir.  Nitrik oksit molekülleri 10 saniye gibi kısa bir zaman içerisinde görevini yerine getirir. Böylece vücutta birikerek yan etki meydana getirmez. Çok hızlı hareket eder ve işlemini yapar. Bunun böylede olması gerekiyor. Uzun süre boyunca işlem yapsaydı, herhangi bir dengesizlikl veya zehirlenmeye yol açabilirdi. Sporcular bundan dolayı nitrik oksit olayını hızlı ve hemen hissederler. Örneğin idman öncesi alınan L-Arginin aminoasit maddesi, idmanda muhteşem bir kas şişkinliği çıkarabilir. Fakat idma sonrası eve döndüğünüzde aynı şişkinlik kalıcı olmaz. Veya sabah uyandığınızda idmandaki görüntünüzden eser kalmadığına şahit olursunuz. Bunun sebebi nitrik oksit’in hızlı ve süratle işllem görüp sonrada görevini bırakmasıdır. Kaslarda kalıcı bir etkisi olması için ufak dozlarda uzun vadede alınması gerekiyor. Elbette ki, kasları değerli aminoasitlerle doldurmak ve kaslara glikojen enerji yardımını ileterek bu sağlanabilir.

Endotel hücreleri gerekenden az haberci üretseydi damarlarımız daralır, kan basıncımız hızla yükselir, bu da kalp krizine yol açardı. Fazla üretim yapması durumundaysa, damarlarımız aşırı genişler, kan basıncımız düşer, bu da şok durumuna neden olurdu.

Nitrik Oksit Seviyesi Vücutta Nasıl Artırılır?

  • Doymuş yağ tüketimi azaltılarak
  • Düzenli olarak spor yapılarak
  • Sağlıklı beslenilerek. Bunun için kırmızı et tüketimini azaltmak, bol sebze ve meyve yemek, protein gereksinimini haftada bir balık yiyerek ve arada mutlaka soya proteini alarak karşılamak oldukça önemlidir.
  • Nitrik oksit üretimi için ayrıca antioksidan alınarak. Özellikle C ve E vitamini alınmalıdır. Çünkü antioksidanlar vücuttaki nitrik oksiti korumaktadır.

 

Nitrik Oksit seviyesini artıran gıda ve gıda takviyeleri nelerdir?

    Karpuz, semiz otu, nar ve kiraz gibi gıdalar vücutta Nitrik Oksit seviyesini artırır. Özellikle kış ve ilkbahar mevsiminde nar tüketerek ihtiyacınız olan N.O seviyesini fazlasıyla artırmış oalcaksınızdır. Nar suyu çabuk bozulduğu için biz sizlere taze sıkılmış nar suyu içmenizi öneriyoruz. Sıkılmış nar suyunu uzun süre bekletmemeli ve güneş altında bırakmamalıdır. 100kilogram ağırlığından düşük bir vücut ağırlığınız varsa antrenman öncesi 1 bardak nar suyu tüketmeniz yetecektir. Dışarıdan alabileceğiniz N.O artıcı gıda takviyeleri:

l_arginin

Arginin

Aminoasit olan Arginin, vücutta Nitrik Oksit sentezi(NOS) enzimi tarafından Nitrik oksit’e dönüştürülür. Bilim adamlarının bilimsel çalışmaları gösterdi ki, ne kadar arginin alınırsa o kadar N.O seviyesi artmaktadır. Bundan dolayıdır ki, N.O seviyesini artıran ürünlerin hemen hemen hepsinde mutlaka Arginin bulunmaktadır. Bunun da en etkili olanı L-Arginin Alfa ketoglutarat’tır. Diğer Argininler, L-Arginin, Arginin-Ketoizokaproat, Arginin malat ve Arginin Etil Ester’dir. Arginin'in vücutta N.O seviyesini artırmasının yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kas kitlesini artırıp yağ yakışını hızlandırması, erkeklerde sperm üretimini çoğaltması gibi önemli faydaları bulunmaktadır. Önerilen doz miktarı porsiyon başına 2 ile 4 gram arasındadır. Antrenmana 30 dakika kala ve antremandan hemen sonra günlük iki kere kullanımı önerilir. İdmansız günlerde sabah ve gece yatağa girerken alınır. Yüksek dozda kullanımlar kalbe ağır baskı ve damar çatlamasına kadar gidebilir. Özellikle zayıf ve şişman yapılı sporcular çok dikkat etmelidir.

l-citrulline

 Citrullin

Çok kuvvetli bir N.O artırıcı değil. Bilimsel veriler göstetrdi ki, vücutta Arginin yapısını artırıyor ve beraber kullanımı N.O seviyesini daha etkili kılarak artırıyor. Belki sırf bu bilimsel açıklama sonucu birçok üretici L-Arginin yanında Citrullin maddesini de kombine ettiler. Uzmanların önerisi, L-Arginin kullandığınızda vücut ağırlığınıza göre 1 veya 2 gram Citrullin kombine etmenizdir veya kombine edilmiş ürünleri tercih etmenizdir.

pycnogenol

Pycnogenol

Fransa’da ünlü bir Pinien ağacından elde edilen ekstraktır. Anti-oksidan etkisiyle bilinir. Vücutta N.O seviyesini artırır. Fakat bunu tek başına uygulamasıda zordur. L-Arginin aminoasit maddesine ihtiyaç duyar. Bundan dolayı L-Arginin alındığında yanında kombine edilmesi gerekiyor. Uzmanlar 50-100mg arasında bir doz seçimi yapılarak Arginin ile beraber kombine edilmesini öneriyor.

panax_ginseng

Ginseng

Kore ve Çin ülkelerinde yetişen ginseng’ler farklıf arklı övgülerle anlatılıyor. Bizim bahsettiğimiz Gingseng Amerika üretimi Ginseng’tir. Çünkü Amerika’da bulunan Ginseng, yüksek oranda Ginsenoside maddesi bulunduruyor. Bu madde vücutta N.O seviyesini artıran enzimi çalıştırıyor. Böylece vücutta Arginin maddesini artırıyor. Uzmanlar, Arginin ile beraber 100-200mg civarında Amerikan Ginseng maddesi almalarını öneriyor. Biz size doğal panax ginseng öneriyoruz.

Cnidium_m

Cnidium Monnier

Çin bitkisi olan Cnidium Monnieri’den elde edilen birmaddedir ve bitkisi ile aynı ismi taşımaktadır. Çin Alternatif tıp ilminde Chuang Zi olarakta geçen bu bitkinin ekstraktı, vücutta N.O seviyesini artırdığı söylenir. Bununla beraber erkek hormon seviyesinde de katkı sağladığı söylenir. Uzmanlar, Arginin ile beraber günlük 30-50mg Cnidium almanızı öneriyor.

vitamin_c

C Vitamini

C vitaminin birçok konuda fayda getirdiğini duymuşsunuzdur. Sanırım N.O seviyesinin artmasında fayda sağladığını bilmiyordunuz. C vitamini, aspirin gibi vücutta kanı inceltir ve kan akışını kolaylaştırır. Bundan dolayı doğal aspirin gözüyle bakılmaktadır. N.O damarları genişletir. C vitamini de kanı inceltir ve böylece kaslara kan akışı hızlı ve kolay bir şekilde cereyan ederek gerekli besin maddeleri kolay taşınmış olur.Atina Üniversitesi Medikal Okulunda yapılan çalışmada deneklere Arginin yanında c vitamini verildi. Sade arginin alanlarla C vitamin ile beraber alan deneklerin kıyaslanmasında kombine edilerek alınan Arginin, vücutta daha yüksek oranda N.O seviyesini artırdığı görüldü. Ayrıca serbest radikallerden vücudu koruduğu da gözlemlendi. Uzmanlar Arginin ile beraber ortalama 200-600mg C vitamini kombine etmelerini öneriyor.

jiaogulan

Jiaogulan (Jinostemma Pentapiylum)

Bu bitkinin merkezi Çin’dir. Ve Çin Ginseng maddesi diye geçer.Etkisi bildiğimiz Asya ginseng türü gibidir. Aktif etken madde olan Gypenoside, aynı Amerikan ginseng’teki etken madde olan Ginsenoside’yi andırır. Gypenoside, güçlü bir anti-oksidan etkisi doğurduğu gibi N.O artırıcı enzimleri aktifleştirir. Böylece N.O seviyesinin artması sağlanır. Uzmanlar, L-Arginin ile birlikte alınmasını önerir. Ortalama günlük 50-100mg doz ayarı tavsiye edilir.

kakao_ekstrakt

Kakao Ekstraktı

Sporcuların kakao tüketip kilo alma korkusunu anlayabiliriz. Fakat bu korkulacak gibi değildir. Kaliforniya Üniversitesinin yaptığı bilimsel araştırmada Kakao içerisinde yer alan Epikateçin(Epicatechin) ve Kateçin(Catechin) maddelerinin kanda N.O seviyelerini artırdığı tespit edildi. Bilim adamları bunun direk olmasada etken bir madde olduklarını ve ne kadar fazla kakao ekstraktı alınırsa, o kadar fçok N.O seviyesi yükseleceği bildirildi. Uzmanlar, 400mg kakao ekstraktını önermektedirler. Ortalama olarak 20-25gram Kakao tozu yapar. İdman öncesi ve idman sonrası alınacak olan kakao tozu süt ile beraber alınmamalıdır.

no_body

Nitrik Oksit ürünlerinin antrenmanlarda faydası nedir?

Faydasını maddeler halinde sıralayalım.

Dinlenme süresini kısaltır: İdman öncesi ve idman sonrası alacağınız N.O artırıcı maddelerle kan akışını kaslara direk yönelteceksiniz. Akan her kan içerisinde aldığınız etken gıda maddelerinin direk ulaşımı sayesinde kasların kısa sürede dinlenmesi ve bir sonraki idmana rahat ve formda girmesi sağlanacaktır. Sıkı ve ağır çalışan sporcular için iyi bir alternatif olacaktır. Sadece vücut geliştirme değil, boks, güreş, halter, yüzme, futbol gibi spor branşlarda da kullanımı söz konusudur.

İdmanlarda yorgunluğu giderir: Bir kafein etkisi yapmamış da olsa vücut içerisinde burkucu yorgunluğu giderici etkisi kesindir. İşten idmana giden sporcular için iyi bir alternatif olabilir. En önemli faydaıs ise yüksek tekrarlarla çalışan sporcular içindir. Özellikle de diyet dönemlerinde N.O'nun faydası gereklidir. Belli bir sayıdan sonra laktat asit dengesini dengede tutmak için N.O artırıcı ürünler size fayda getirecektir. Çok çabuk yorulmanızı ve idman sonrası kasların yorgunluktan gelişememe gibi durumlarını minimize edecektir.

Dayanıklılığı artırır: dayanıklık sporu yapan atletler(bisikletçi, koşucu, futbolcu gibi), N.O seviyesinin artmasıyla kan akış hızı ve düzenliliği sayesinde nefes, vücut, kas ve kan metabolizması çok daha parlak işleyecek ve sonucunda performansının arttığını görecektir. Son iki yıldır NBA ve bisikletçilerin N.O artırıcı ürünleri sıkı kamplarda neden kullandıklarını daha iyi anlayabilirsiniz.

Isı kontrolünün sağlanması: Kasların gelişmesi veya performansın artması yönünde vücut ısının kontrolü ve dengede durması çok önemlidir. Sıkı idmanlarda vücut ısısını korumak için vücudumuz enerji harcar. Bu şekilde terleriz, vücuttan toksin atarız ve iç mekanizmayı sıcak tutarız. Dış tenimiz ancak soğuk kalır. N.O artırıcı ürünler kullanmakla kan akışını kaslara göndeririz. Kan dolaşımı idmanda daha aktif ve canlı gerçekleşir. Bu sayede vücut ısısı yüksek enerji harcamadan korunur. İdman sonrası kasların gelişmesi için ısının ve enerji harcamanın devam ettiğini düşünecek olursak, idman sonrası alınan N.O artırıcı ile kasların gelişmesine bu anlamda ciddi katkı yapıldığını görürüz.

Glukoz emilimini artırır: "American Journal of Endocrinology and Metabolism" 'de yapılan bilimsel araştırma sonunda L-Arginin(N.O artırıcı) alımıyla Glukoz'un alımını hızlandırdığı ve güçlendirdiği belirtilmiştir. Kas hücreleri N.O artırıcı etken ile görevlerini hızlı gerçekleştirdiği belirtildi. Bu durum kasların enerji rezervelerini koruyan Glukoz sayesinde yağların enerjiye çevrilmesi ve kullanılması mevzusu ortaya çıkıyor. Diyette alınacak N.O artırıcı sayesinde yağ yakımının hızlanacağı uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Motivasyonu artırır: Belki birçok gıda takviyelerinin sporcu üzerinde psikolojik bir olumlu faydası ve etkisi vardır. N.O artırıcılarında sadece psikolojik getiri değil, bilakis gözle görülür ve motivasyonu iki kat artırıcı bir etkiden söz edebiliriz. Sporcular günlerdir ve haftaşlardır idman sonucunda gıda takviyelerinden faydalar görebilmekte veya hissedebilmektedir. N.O takviyesinde fayda, hemen idman'da gerçekleşir. hem ruhen hissedersiniz hemde idmanda gözle görülür bir fayda ortaya çıkar. Kaslarını geliştirmek isteyen sporcular, bir pazu çalışması sonrasında ayna karşısında kaslarının genişlediğini ve damarlarının kalınlaştığını görmeyi arzu eder. Göğüs veya bacak idmanlarında da bu arzulanan ve hayal edilen görüntünün gelmesini istersiniz. İşte N.O almakla idmanda bu bahsettiğimiz hayalinize kavuşuyorsunuz. Bu belki hemen kalıcı görüntü olmayacaktır ama sizi idmanda motive etmede birebirdir.

 

Nitrik Oksit seviyesini artırmak için hangi ürünleri almalıyız?

   Ürünün içerisinde L-Arginin Alfa Ketoglutarat maddesi, C vitamini barındıran kombinasyonlu ürünleri tercih edin. Eğer o kadar yüksek rakamları ödemek istemiyorsanız, evinizde kendi kendinize N.O artıcı shake yapabilirsiniz.

Kış aylarında Antrenmandan 30 dk önce Nitrik Oksit İçeceği

200ml(1 bardak) sıkılmış nar suyu veya %100 nar suyu

Yarım limon suyu

2 adet kiwi

(bunları karıştırıp 40 veya 30dk idman öncesi alın. İdman sonrası kreatin alıyorsanız aynı içeceği kreatinle beraber alabilirsiniz. İdman öncesi de keatinle beraber tüketebilirsiniz. Faydasını daha çok görürsünüz.

Yaz aylarında yapılacak Nitrik Oksit içeceği

200ml(1bardak) taze sıkılmış Kiraz suyu veya %100 kiraz suyu

400ml(2 bardak) taze sıkılmış karpuz suyu veya bizzat kendisini tüketebilirsiniz.

 

Bunun haricinde sizlere bağımsız olarak aşağıda saydığım ve bizzat Murat Kılıç hocamızla test ettiğim ürünleri öneriyorum:

no_xplode_bsn

BSN(Amerika) : “N.O.-Xplode”

pwb_bms

BMS(Almanya) : “PWB (Pro Workout Booster)”

nitropump_met_rx

Met-Rx(Amerika): “NitroPump”

intensity_allstar

AllStar(Almanya): “Intensity”

nanox_muscletech

Muscletech(Amerika): "Nanox"

 

 

 

Kaynak:

Dr. Sandra M., Murat K. ve Dr. Dwayne J. bilgilerinden faydalanılmıştır.

Tags: arginin | damar genişlemesi | gıda takviyesi | karpuz | kiraz | l-arginin | n.o | nar | nitrik oksit

Yorumlar  

 
+11 # mimar 30-05-2010 20:42
no yazısı çok güzel. faydalandım. emeği geçenlere sağol.
Diğer supplementlerin de tanıtılmasını arzuluyoruz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+10 # zeynep aslan 01-06-2010 14:37
vücut geliştirme ile ilgilenmiyorum ama tıptaki bir dersim için çok yayarlı oldu. çok güzel bir çalışma teşekkür ederim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+9 # cengiz 01-07-2010 18:15
muhtesemsiniz yaa
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+9 # can 08-08-2011 19:43
bu yazınıza bayıldım çok da işime yaradı aminoasitler için özel bir yazı hazırlarsanız sevinirim (carnitine glutamin gibi) bu sitenin buna ihtiyacı var :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # Bora Bedir TOSUN 07-01-2012 12:04
Makale gerçekten öğretici ve aydınlatıcı olmuş . Yazanların ellerine sağlık.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # bodybuilder16 15-02-2012 16:26
arginin konusunda kafam takıldı bu güne okuduğum kaynakların çoğunda 5gr altında alınan argininin vücuda faydasının önemsenmeyecek kadar az olduğuydu.. burada 2-4gr denmiş keşke böyle olsa...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # zafer 02-06-2014 12:49
Alıntılandı bodybuilder16:
arginin konusunda kafam takıldı bu güne okuduğum kaynakların çoğunda 5gr altında alınan argininin vücuda faydasının önemsenmeyecek kadar az olduğuydu.. burada 2-4gr denmiş keşke böyle olsa...


Dediğin doğru. Zaten bu ürünü bulan kişi Dr. Louis İgnarro, kendi yazdığı kitapta bundan bahsediyor... Kendisi de şu an Abd'li ünlü bir takviye gıda firmasında görev alıyor...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # ender OP 02-07-2012 00:29
tam vg antrenör kurslarında okutulması gereken kaynak makale olmuş. ellernize sağlık.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Vitamin Pilates Spor 05-09-2012 18:11
n.o yağ yakmamızda ve metabolizmamızd a ciddi etkiler gösteriyor. Spor yapan ve yapmayan herkese önerilmeli.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # sertac 24-02-2013 16:20
Cok tesekkur ederim bilginiz icin
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # Emre A. 19-05-2013 15:18
Teşekkürler, gerçekten çok güzel bilgiler...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # Qzkanboss 08-10-2013 13:55
Öncelikle kaynaklarınızda n arastırmalarını zdan dolayı böyle bir makaleyi sundugunuz için tesekkur ederim. Öncelikle farmakoloji ve faz 1,2,3,4 sevilerinde eğitim aldım. (ilacın olusumu deneyleri kullanımları piyasaya sürülüsü)İlaç sektöründede yıllarca çalıstım . Kalp damar hastalıklarında .Makaleyi yazanın temiz kalpliliğinden süphe duymamakla birlikte ilaç kullanımda ufak bir bilgi vermek isterim.Dışarıdan alınan her kimyasal madde yüksek doza girdiginde (bu doz kişişeldir!)vuc utta emisyonun(emili min)yapıldıgı yerlerde tahrip olusturur. Böbrek,karaciğe r,İ.bağırsak.Doktor kontrolunde alınması ve testlerden geçip bunları kullanmanızda fayda oldugunu düşünmekteyim.inanın birçok DR da yalandan sizse bu testleri yapar ama bilmez!Farmakol oji bilgisi her DRun iyi değildir.LDL(kötü kolestrol)düşür en ilaçların yaşam suresini %30 uzattıgı,kalp krizini %40 engellediği hakkında binlerce makale bulabilirsiniz ama 5 yıl kullanımı sizi diyabet hastası yapar. Umarım anlatabilmişimd ir.Sevgiler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # hayatina 06-01-2014 21:43
asıl bu yazınıza teşkkürler samimiyeitnizle herkesi daha da umutlanıdırıp yol gösterdiniz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # Qzkanboss 08-10-2013 14:01
yazıma ek olarak belirtmek isterim ki , Uzun yıllar çalışıp dogal gıdalar ve sadece proteinle bu işi çözen birçok insan oldugundan eminim.Bir arkadasım kullandı cok faydasını gordugunuz dediginiz hiçbir şeyi bilinçsizce tüketmeyiniz.Kalbiniz böbreğiniz dalagınız ve diğer organlarınız ahmet mehmete gore inşa edilmemiştir size özeldir.Bu yuzden spor ve beslenmenizi kendi hayat tarzınıza göre yapınız. Bu spora yeni başladım ve bu siteyi forumu takip ederek devam edeceğim. Sevgiler , saygılar.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-2 # gülendam 12-11-2013 13:24
Nitrik Oksit seviyesini artırmak için hangi ürünleri almalıyız?
Tabiki NİTEWORKS.
Çünkü Prof. Dr. Louis J. Ignarro bu keşfi ile 1998 Nobel Tip Ödülünün sahibi oldu. Dr. Louis Ignarro ile birlikteki Herbalife Tıp Kurulu, limon tadındaki toz karışımını NITEWORKS adı altında geliştirdi.
İçinde C ve E vitaminleri de var.ayrıntılı bilgi için arayabilirsiniz :05384194243
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # murat kılıç 12-11-2013 15:58
Özkan bey, yazdıklarınıza katılıyorum. İnanın bize, makale oluştururken elimize bir kitap oluşturacak kadar kaynak ve bilgi geliyor fakat biz haftalarca bu bilgileri ve kaynakları araştırarak en doğrusunu ve özetini sunmaya gayret ediyoruz. Sizin gibi değerli takipçilerden ÖNERİ ve YAPICI ELEŞTİRİLERE çok ihtiyacımız var. Tekrar Teşekkür ederiz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # ali can 23-02-2014 15:09
no alınması gereken bir gıda güzel bir çalışma teşekkürler. sizlere no takviyesi iin herbalife niteworks u öneririm bunu distribütorlerd en temin edebilirsiniz bendende alabilirsiniz mail atarak ulasabilirsiniz bana alican.23 hotmail adresimden.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # NURKAN ASLAN 03-10-2014 13:48
Merhaba Gerçekten güzel ve bilgilendirici olmuş.Elinize saglık. Ben de bir paylaşımda bulunmak istiyorum.Nıtrık oksıt preparatları var ama vücut bunu doğal olarak 24 yaşına kadar sentezlıyor ve maxımum sevıyeye ulaşıyor. daha sonra vücutta sentezi azalıyor ve yavaş yavaş dokular yaşlanmaya başlıyor.Uyurken NO sentezlenmediği için kalp krizleri en çok sabaha karşı oluyor.NONİ denilen bir meyvenin suyu mide asidiyle tepkımeye gırerek vucutta azalmış olan NO sentezini artırıyor. böylelikle fazla doz NO alma riski olmuyor.Amaç zaten gıdalarla ve doğru beslenerek vücudumuzu korumak değil mi.Ben diyaliz ve acil hekimliği yapıyorum.isteyenlere bu yayınları yollayabılırım Saygılarımla.. nurkanaslan@hot mail.com
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Umut kardes 15-10-2014 19:52
Dünyada Nobel Tıp ödüllü tek ürün argi plus forever living ürünü denemenizi tavsiye ederim gecen yil almanyada yilin sporcu icecegi secildi daha fazla bilgi icin irtibata gecebilirsiniz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Umut kardes 15-10-2014 19:53
Irtibat icin 5062842674
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SP Google+ Badge

Facebook

Sizce kas gelişmesindeki en büyük etken nedir ?

OBA

online-body-antrenorluk

Son Yorumlar

KİMLER ONLINE

Şu anda 174 konuk çevrimiçi