hesapprotein

Şu an hiçbir bilim adamı, gerçekten de vücudun temel ihtiyacı olan proteinlerin ne kadar alınması gerektiği konusunda hem fikir değil. Vücut geliştirme sektöründe ise protein ihtiyaç hesaplaması artık çığırından çıktı. Abartı demek artık basit kalıyor. Vücut geliştirmeyi ayakta tutan Supplement (gıda takviye) üreticileri kendi çaplarında yaptıkları bilimsel sonuç adı altında yüksek protein alımını öneriyorlar.

Buna nispeten neredeyse 24 saat protein alınmasının mecburiyetini üzerlerinde hisseden profesyonel vücut geliştirmeciler, kendi kendilerinin bilimsel kurbanları olmaktan vazgeçemiyor. Kimse üzerine alınmasın, gerçek şudur ki, Yüksek protein de alsanız, düşük protein de alsanız aynı oranda kas inşa edeceksinizdir.

Aldığınız yüksek oranda proteinler, vücudunuz tarafından biyolojik olarak proteinleri sindirerek gramı gramına kaslarınız ve diğer aktiviteler için ne yazık ki tamamıyla kullanılamıyor. Eğer şansınız varsa, proteinler enerjiye dönüşür. Aksi takdirde yağ olarak depolanır.

Karbonhidrat ve proteinleri yüksek oranda birlikte tüketmeniz, sizi hacme ve ideal kas inşasına götüreceği duyumlarını almışsınızdır. Genel olarak basit ve anlaşılır mantıklı bir yoldur ve klasik bir bilgidir. Hacme ulaşma konusu, anlatıldığı gibi doğru değildir. Tam tersine, %50 oranında etkisi görülebiliyor. Proteinlerin sindirilmesi ile karbonhidratların sindirilmesi aynı oranda ve aynı şekilde cereyan etmiyor. Enzimlerin ideal çalışmasını da engelleyici bir metot. Pilav ve tavuk tüketimi, ideal çözüm sayılsa da bunun böyle olmadığını vücudunuz biyolojik olarak size bazen uyarı şeklinde belirtir. Bunu bazen anlayamazsınız çünkü bedeninizi buna mahkum etmişsinizdir. Protein ve karbonhidratları ayrı ayrı zamanlarda tükettiğinizde, alacağınız verim iki kat daha fazladır.

Bugün yüksek sesle bilimsel araştırmalar bunu açıklamaktadır. En önemlisi ise, bir öğünde alınan yüksek oranda proteinlerin ekstradan fayda vermemiş olmasıdır. Hala birçok sporcunun bir öğünde 60-70gram protein depolaması şaşkınlık vericidir. Eğer doğru bir şekilde alımlar tatbik edilse, belki de bugün ki durumda sporcuların yüksek oranda yağ yakıcı ve anti-katabol devresi için yüksek rakamlarda ilaç almalarına gerek kalmayacak.

Bizler bilgi aktarırken, mantık ve teorik bilgiyi seçmiş de olsak, mutlaka bilimsel ve kaynağımızı sağlam oluşturarak sizin masanıza hazır paket halinde bilgiyi sunuyoruz. Protein ve Karbonhidrat ihtiyaç konusunu uzunca işleyebiliriz ve bu son makale’de olmayacak. Şimdi örnek olması açısından ünlü sporcuların uygulamalarından bahsedeyim. Ayrıca Bu sektörde dönen dolapları da açıklığa kavuşturmuş olalım.

pro_kh_hesaplama1

 

-          Eski Mr.Olympia Vücut geliştirme sporcusu Günther Schlierkamp, bir porsiyonda en az 60gram protein ve genelde 100gram’a kadar çıkarak günde 600gram protein tükettiğini söylüyordu. “2002 IFBB GNC Show of Strength” yarışmasına hazırlanırken porsiyonları 35-40grama düşürmüş ve günlük protein miktarını 380grama indirmişti. Bu program’ın işe yarayacağını bilmiyordu fakat kariyerinin en büyük başarısını o yarışmada elde etti. Profesyonel müsabakada şampiyon oldu ve o yarışmada Ronnie Coleman’i devirdi. Böylece Ronnie Coleman’i ilk deviren isim olmuştu. Schlierkamp, o günden sonra Mr.Olympia’da ilk 6 da yerini almıştı. Çünkü yıllardır girdiği Mr.Olympia yarışmasında ilk 15’de bile yerini alamaması ve bu programla ilerlemesi olayı ilginç kılıyordu.

-          3 kere Mr.Olympia Şampiyonu olan Sergio Oliva, kendi döneminde vücut ağırlık başına 3-4gram protein aldığını itiraf etmişti. Bir dönem yaptığı harcamalar nedeniyle protein alımını ortalama 1,8grama düşürdüğünü fakat aynı oranda hacim ve kas geliştirdiğini açıklamıştı. O günden sonra yüksek protein alımına gerek duymadığını açıklamış ve idmanlarını da bu kural çerçevesinde yapmıştır.

-          7 kere Mr.Olympia şampiyonu olan Arnold Schwarzenegger, en samimi arkadaşı Franco Columbo tarafından şu övgülü sözlere maruz kalır: “Arnold’un öyle etkileyici yapısı ve mükemmel genetiği bulunuyor ki, günlük 170gram protein ile beslenmiş de olsa, tam inancı ve sıkı idmanıyla yine o dehşet verici kaslara ulaşıyordu.”

-          Mark Dugdale, IFBB ve Flex dergisi editörünün de katıldığı bir seminerde konuşmuştu. Orada günlük yüksek oranda proteinlerin alınmasına gerek olmadığı ve vücudun düşük miktarda alınan proteinlerle aynı oranda kas inşa edebileceğini açıklaması Şok etkisi çıkarmış olmalı ki, IFBB başkanı ve Flex editörü Mark Dugdale’ye uzun bir zaman çağrı yapmadı ve yer vermedi.

-          Ünlü Beslenme uzmanı Chris Aceto, bir dönem vücut ağırlık başına 3-4 gram protein alınması gerektiğini açıklamış fakat bazı sporculara 2 gram protein önerdiği görüldü. Dergi ve vücut medyasında 3-4 gram önerip de arka planda 2 gram önermesi, bu sektörün nasıl yürüdüğünün bir başka yüzü olmuştur. Muscle Fitness dergisinin Bilim araştırma editörü ve takipçsi Jim Stoppani, kendisinin 1,7gram protein alması ve çevresinde bazı özel yetiştirdiği sporcularada aynı planı vermesi bizim anlattıklarımızı desteklediğini gösterir. Fakat bunu dergide yayınlamaması yine bu sektörün ayıbını ortaya koymaktadır. Jerry Braninum ve Steve Holman gibi bilimsel araştırmacıların defalarca bağımsız bir şekilde proteinlerin sindirilme ve kullanımı konusunda araştırmalar yapılmasını rica etmiş de olsalar, bu araştırma hiçbir zaman gerçekleştirilmemiştir.

 

Kasların en ileri düzeyde gelişmesi için, ihtiyacı kadar protein alması mecburidir. Bu proteinleri, kaliteli protein grubu oluşturmalı ve enerjiniz için alacağınız karbonhidratları kaliteli olanlardan seçmelisiniz.

Aşağıda ağır ve hafif çalışan sporcu şeklinde gruplara ayrıldı. Doğal ve ilaçlı olarak ta gruplara bölündü. Her bir grup için alınması gereken protein ve karbonhidrat miktarları yazıldı.

Eğer idmanlarınızı haftada 3 gün ve çok ağır tempoda uygulamıyorsanız, yüksek oranda protein ve karbonhidrat almanıza gerek kalmayacak. Eğer sıkı bir idman programı içerisinde iseniz yüksek protein ve karbonhidrat alarak hacme ulaşabilirsiniz.

Bütün bunların yanında öğrenci olmanız, bilgisayar başında vakit geçirmeniz ve inşaat sektöründe ağır işçi olmanıza kadar ağır-hafif durumu gözetilerek alacağınız gıdaların rakamları değişebilir.

Türkiye ve Dünyada dikkate alınmayan en önemli konulardan birisi, sporcuları doğal ve ilaçlı olarak ayırmadan protein ve karbonhidrat besin cetveli oluşturmalarıdır. Her ikisini de aynı hesaplayarak aynı rakamlarla yönlendirme yapılır. Bu hataya birçokları maruz kalır. İlaçlı bir sporcu, daha fazla protein ve karbonhidratı sindirebilir. Doğal sporcu için sindirim olayı sınırlıdır. Vücudunun daha fazla yüklemeye kapasitesi yoktur ve bu zaten biyolojik olarak mümkün değildir.

 

PROTEİN HESAPLAMASI

 

Doğal ve hafif(orta) tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 1,2gram  kaliteli protein)

60kg=  75gram
70kg=  85gram
80kg=  95gram
90kg=  110gram
100kg= 120gram

 

Doğal ve ağır tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 1.3gram kaliteli protein)

60kg=  80gram
70kg=  90gram
80kg=  105gram
90kg=  120gram
100kg= 130gram

 

İlaçlı ve hafif(orta) tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 1,4gram  kaliteli protein)

60kg=  85gram
70kg=  100gram
80kg=  115gram
90kg=  125gram
100kg= 140gram

 

İlaçlı ve ağır tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 1.6gram kaliteli protein)

60kg=  95gram
70kg=  115gram
80kg=  130gram
90kg=  145gram
100kg= 160gram

 

KARBONHİDRAT HESAPLAMASI

 

Doğal ve hafif tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 2,5gram  kaliteli karbonhidrat)

60kg=  150gram (200gram)
70kg=  175gram (200gram)
80kg=  200gram
90kg=  225gram
100kg= 250gram

 

Doğal ve ağır tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 4gram kaliteli karbonhidrat)

60kg=  240gram (300gram)
70kg=  280gram (300gram)
80kg=  320gram
90kg=  360gram
100kg= 400gram

 

İlaçlı ve hafif tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 4,5gram kaliteli karbonhidrat)

60kg=  270gram
70kg=  315gram
80kg=  360gram
90kg=  405gram
100kg= 450gram

 

İlaçlı ve ağır tempoda çalışan sporcular

(Vücut ağırlık başına 6gram kaliteli karbonhidrat)

60kg=  360gram
70kg=  420gram
80kg=  480gram
90kg=  540gram
100kg= 600gram

 

Doğal ve Ağır tempoda çalışan 80kg vücut ağırlığına sahip örnek bir sporcunun alması gereken protein karbonhidrat miktarını ele alalım:

 

Kaliteli proteinler’e örnek plan

105gram kaliteli protein hesaplaması:

 

5 adet yumurta beyazı ve 2 adet yumurta sarısı : 21gram protein

100gram beyaz peynir: 18gram protein

Yarım litre az yağlı süt:  16gram protein / 25gram K.hidrat

200gram tavuk eti: 40gram protein

200gram az yağlı Yoğurt: 10gram protein /14gram K.hidrat

(Açıklama: Diğer karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan da ortalama 40gram değerinde protein alan doğal ağır çalışan sporcumuz, normalde mecburi alması gereken 100-105gram kaliteli protein ihtiyacını karşıladıktan sonra 30gram daha ilave ederek 80kg vücut ağırlığına göre ortalama 130gram protein almış olacaktır. Diğer gıdalardan 40-50gram protein alması da beklenebilir bu rakamların önemi yoktur. Önemli olan kaliteli proteinlerin tedarik edilmesidir.)

 

Kaliteli karbonhidratlara örnek plan

325gram kaliteli karbonhidrat hesaplaması:

100gram bulgur pilavı: 60gram k.hidrat / 8gram protein

1 büyük haşlama patates: 60gram k.hidrat / 7gram protein

1 adet elma: 25 gram k.hidrat

50gram Yulaf ezmesi: 25gram k.hidrat / 4gram protein

100gram makarna: 60gram k.hidrat / 8gram protein

100gram çavdar ekmeği: 60gram k.hidrat / 10gram protein

2-3 porsiyon karışık salata: 35gram k.hidrat / 4gram protein

 

(Açıklama: Karbonhidrat alımında takip edilen öğünler protein alımı kadar kaliteli olmak zorundadır. Basit şekerler ve hamur içi yiyecekler tamamen beslenme programını bozucu ve kaliteden uzak bir öğün olacaktır. Protein’li gıdalardan ortalama alınan 40gram karbonhidrat’ın üzerine 325gram kaliteli karbonhidrat alarak toplamda 365gram karbonhidrat alınmış olacaktır.

Toplam’da 145gram protein, 365gram karbonhidrat ve 100gram’da yağ alımı hesaplandığında günlük 2.940 kalori alınacaktır.)

 

Herkesin hesaplaması açısından Kaliteli Protein ve Karbonhidrat’lı gıdaların örnek listesini inceleyelim:

pro_kh_hesaplama2

 

KALİTELİ PROTEİNLER LİSTESİ

 

100gram az yağlı Yoğurt: 5gram protein / 7gram K.hidrat / 1,5gram Yağ
1 bardak(200ml) yağlı süt: 7gram protein / 10gram K.hidrat / 7gram Yağ
1 adet tam yumurta: 6-7gram protein / 0gram K.hidrat / 5gram Yağ
100gram Tavuk eti: 20gram protein / 1gram K.hidrat / 3gram Yağ
100gram Balık eti: 24gram protein / 1gram K.hidrat / 2gram Yağ
100gram koyun peyniri: 17gram protein / 0gram K.hidrat / 18gram Yağ
200ml(1bardak) Kefir sütü: 7gram protein / 8gram K.hidrat / 3gram Yağ
16 adet karides: 24gram protein / 0gram K.hidrat / 1gram Yağ
1 ölçek protein tozu: 23gram protein / 2gram K.hidrat / 2gram Yağ
200ml(1 bardak) kesik süt: 1,7gram protein / 8gram k.hidrat / 0gram Yağ
100gram Deniz yosunu: 6gram protein / 2gram K.hidrat / 0gram Yağ
100gram Sardalye balığı: 22gram protein / 0gram K.hidrat / 5gram Yağ
100gram uskumru: 21gram protein / 0gram K.hidrat / 13gram Yağ
100gram Som balığı: 19gram protein / 0gram K.hidrat / 6gram Yağ
100gram Sazan balığı: 20gram protein / 0gram K.hidrat / 4gram Yağ
100gram Uzun levrek: 22gram protein / 0gram K.hidrat / 1gram Yağ
100gram Istakoz:  19gram protein / 0gram K.hidrat / 1gram Yağ
100gram İstiridye: 9gram protein / 4gram K.hidrat / 1gram Yağ
100gram Sığır eti: 30gram protein / 1gram K.hidrat / 12gram Yağ
100gram Koyun eti: 27gram protein / 0gram K.hidrat / 8gram Yağ
100gram Keçi eti: 26gram protein / 0gram K.hidrat / 4gram Yağ

 

 

KALİTELİ  KARBONHİDRATLAR

1 büyük patates: 60gram K.hidrat / 7gram protein / 0gram Yağ
1 ortaboy Elma: 25gram K.hidrat / 0gram protein / 0gram Yağ
1 bardak portakal suyu(200ml): 22gram K.hidrat / 0gram protein / 0gram Yağ
90gram Brokoli: 6gram K.hidrat / 3gram protein / 0gram Yağ
100gram buğdaylı çavdar ekmeği: 61gram K.hidrat / 11gram protein / 2gram Yağ
100gram Yulaf Ezmesi: 63gram K.hidrat / 12gram protein / 7gram Yağ
100gram Pirinç pilavı: 70gram K.hidrat / 7gram protein / 1gram Yağ
100gram Bulgur pilavı: 64gram K.hidrat / 10gram protein / 0gram Yağ
100gram Müsli:  60gram K.hidrat / 10gram protein / 7gram Yağ
100gram Cornflakes: 79gram K.hidrat / 7gram protein / 1gram Yağ
100gram patlamış mısır: 67gram K.hidrat / 11gram protein / 5gram Yağ
100gram Domates: 3gram K.hidrat / 1gram protein / 0gram yağ
125gram Nohut: 27gram K.hidrat / 6gram protein / 1,5gram Yağ

 

 

İlaçlı ve Ağır tempoda çalışan bir 100kilogram’lık sporcunun bir günlük tam öğün listesi

 

pro_kh_hesaplama_baslik

 

KAS HACMİ İÇİN (BULK Dönem) Örnek program

 

Kahvaltı-1- (kalktıktan sonra)

2 adet Elma
235gram yulaf ezmesi
1 bardak(200ml) %100 meyve suyu

Kahvaltı-2-

1 ölçek Whey protein tozu
3 tam yumurta
1 bardak şekersiz yeşil çay

Ara öğün:

100gram az yağlı Yoğurt
1 adet mevsimlik meyva( muz gibi)

Öğle yemeği:

6 dilim Çavdar ekmeği
100gram Ton balığı
360gram haşlanmış Ispanak yemeği
150gram Kırmızı biber
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
1 bardak şekersiz yeşil çay

İdman öncesi öğün:

1 adet Elma
2 adet Muz
1 ölçek Whey Protein Tozu

İdman sonrası öğün:

1 ölçek Whey Protein tozu
2 adet Haşlanmış büyük boy patates
25gram Bitter çikolata

Akşam yemeği:

150gram Tavuk göğsü(ızgara)
100gram Bulgur pilavı
100gram Haşlama Brokoli

Son öğün:

1 bardak Keçi Sütü(organik)

Toplam:

Protein: 220gram (kaliteli protein: 160gram)

K.hidrat: 600gram

Yağ:     95gram

 

DİYET DÖNEMİ İÇİN - Örnek Program

Kahvaltı-1- (kalktıktan sonra)

1 adet Elma
1 ölçek Whey protein tozu

Kahvaltı-2-

3 tam yumurta
50gram keçi peyniri
1 tutam maydanoz
1 bardak şekersiz yeşil çay

Ara öğün:

2 adet ceviz
10 adet fındık
Avuç içi kadar çekirdek
200gram az yağlı yoğurt

Öğle yemeği:

100gram bulgur pilavı
8 adet Karides
125gram nohut yemeği(salçasız-margarinsiz)

İdman öncesi öğün:

1 adet su bardağı ölçeğinde şekersiz espresso kahve
1 ölçek Whey Protein Tozu

İdman sonrası öğün:

1 ölçek Whey Protein tozu
50 adet Çekirdekli siyah kuru üzüm

Akşam yemeği:

150gram Somon Balığı
1 porsiyon karışık mevsimlik zeytinyağlı salata
90gram Haşlama Brokoli

Son öğün:

1 bardak Keçi Sütü
1 ölçek Whey Protein tozu

Toplam:

Protein: 225gram (kaliteli protein: 190gram)
K.hidrat: 215gram
Yağ: 76gram

 

Tags: besin | beslenme | karbonhidrat | protein | supplement | vücut geliştirme

Yorumlar  

 
+1 # canan 21-05-2010 19:11
çok teşekkür ederim matemetik ödevime çok yardımcı oldunuz inananın herkese bu siteyi önereceğim. proje notumun yüzde 50 si sizindir emin olun :roll: :lol: :lol:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # sercan 22-05-2010 20:00
bence de çok protein alınmamalı
ben bu rakamları bile çok görüyorum. Doğal çalışıyoruz. Bize kilo başına 4 gram protein veriyorlar. 90 kilogram sporcunun kas yapması için 360gram protein alması bence saçma. Makale için teşekkür ederim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-43 # cemal yılmaz 22-05-2010 22:06
arkadaşlar bunu hangi bilgisiz arkadaş yazdı bilmiyorum ama diyet dönemine çok güldüm.müsabık bir sporcuyum ve diyet döneminde bu yazılanları kendi kiloma göre ayarlayıp bu şekilde beslenseydim podyuma çıkamazdım utancımdan :)
diyet döneminde peynir yicez, süt içcez beslenmemizin %15 ini yağlar oluşturacak, diyette protein tozu içebilcez, yumurtanın sarısını da yiyebilcez, yoğurt yiyebilcez hatta ceviz, fındık ve çekirdek bile var. sonra da göbekli göbekli podyuma çıkcaz :)
protein konusunda bi nebze katılıyorum arkadaşa bir öğünde 35 gr proteini sentezleyebilir karaciğer bu zaten yıllardır bilinen bir gerçek ama ilaçlı bir sporcu öğün zamanlamalarını iyi yaparsaki ben bunu defalarca yaptım ve olumlu sonuç aldım, ağırlığının 3 katı kadar gr protein almalıdır.ilaçlı değilse de 2 katını almalıdır ağır antrenman yapan sporcu. ayrıca kaliteli proteinler arasında süt te gösterilmiş yani casein, casein bu sporda hiçbir işe yaramaz, belki gece yatmadan önce tercih edilebilir...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # Emrettin 18-10-2013 15:10
bir öğünde 1 kilo et yersen vücut en fazla 35 gram mı sentezleyebilir , bence bu miktar ihtiyacına göre değişkendir. ayrıca bu sitede yazılan besinlerdeki karbo protein miktarları abartılmış o kadar yok çünkü
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+41 # dev adam 23-05-2010 21:09
kardeşim ben hollanda'da yıllardır bu şekilde müsabakalara giriyorum ayrıca türkiyeden çok tanıdığımda bu şekilde besleniyor. Orda bilimsel olarak aldığın tüm beslenme materyallerinin ne kadar değerleri olduğu verilmiş.

SEN ANTRENMANINI DÜZGÜN YAPMAZSAN SADECE BESLENME İLE DİYET YAPARSAN SONUN HÜSRAN OLUR. BENCE İYİ ANTRENMAN YAPAN HER MÜSABIK SPORCU BUNLARI HEM YER HEMDE KAS YAPAR.

Beslenmeyi keserek spormu yaptığını sanıyorsun ?

Mükemmel makale KUTLUYORUM.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+19 # cevdet asmacı 23-05-2010 21:17
@devadam 'a katılmamak elde değil makaleyi okumadan acaip yorumlar yapan arkadaşlar var gülüyorum :)))

Burdaki bilgilerin hepsi bilimsel temellere dayanıyor kahvede spor salonunda arkadaş arasındaki mühabbetten değil bunu anlamak lazım.


Türkiyede sporcular genelde beslenmeyi çok kısarak bir diyet dönemi yapıyorlar o dönemler geçti artık kendi vücuduna göre besleneceksin tamam BULK dönemdeki gibi yemeyeceksin ama somalili aç insanlar gibide olmayacaksın. UNUTMAKİ SEN AĞIR VE ZOR BİR SPOR YAPIYORSUN.

Güzel makale keşke herkes okuyabilse. İyi antrenmanlar kardeşlerim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+28 # Murat Kılıç 26-05-2010 19:46
Merhaba Cemal Arkadaşım!
Makaleyi yazan arkadaşımıza 'bilgisiz' dediğin için ve anlaşılmaz bir konu olarak addettiğin için bu mevzuda makaleyi anlaşılır hale getirmek istedim.
Öncelikle Diyet ve Bulk dönemi örnek programı 100 kilogram vücut ağırlığına endeksli dopingli(ilaçlı ) sporcular için örneklendirilmi ştir.
-İkinci olarak 100 kiloluk bir sporcunun programını aynen ufak vücut ağırlığına sahip sporcuya zaten verilemez.
-Diyet programında farkındaysan enerji mekanizmasını oluşturan K.hidrat düşük seviyededir. Yağlar ise standart doz ayardadır.
-Diyette protein tozu içmenin mahzuru mu var dı? Eğer bunu birisi yazıyorsa o zaman o kişiyle özelden detaylıca konuşmam gerekecek :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+27 # Murat Kılıç 26-05-2010 19:49
-Bu diyet programı genel programdır. Müsabık sporcuların son 15 gün kala uyguladıkları program değildir. Müsabıklar için Yükleme makalemi okuyabilirsiniz .
- Süt tüketmeyi önermemizin amacı, insan doğasına en uygun ve dağılım gösteren süt keçi sütüdür. Ayrıca sağlık açısından en faydalı olandır.(bilimsel açıklamalar anlatıyor)
-Ceviz, fındık fıstık tüketimi belli sayıda ve ölçüde alınmaktadır. Bu gıdalarda yağ oranı yüksektir fakat omega-3 gibi değerli besin ve CLA(yağ eritici) maddeler yer alır. Kasları ve beyni vücudu koruyucu b vitamin kompleks içerir. Bu değerleri alarak katkı sağlıyoruz. Alacağımız yağ miktarı da uçuk değildir. Diyette yağlar sıfırlanmaz bunu da hatırlatmak isterim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+26 # Murat Kılıç 26-05-2010 19:57
Vücudun en çok harcanan ve kalori yakılan zamanı sabah başlar ve akşam güneş batmaya bir saat kala son bulur(yani yavaşlar). Bu metabolizma ayarına göre gıda alımı yani vücuda kilo yakımı ve yağ yakımını sağlayacak zamanlamayı en doğru bir şekilde aktarılmış. Örneğin sabah-öğle ve ikindi vakti karbonhidrat ve akşam karbonhidratlar kesiliyor.(ortalama toplam 30-40gram civarı K.H alınıyor)

Yağ eritici ilaçla diyet programını uygulayan sporcuların ağır idman temposunda bu beslenme programı müthiş kas koruyucu ve yağ yakıcı özellik olabilir. Muscle-Fitness dergisi bilim editörü Jim Stoppani, Gıda bilimcisi araştırmacısısı Jerry Brainum. Ayrıca profesyonel vücutcuların bu konudaki programlarını örnek olarak gösterebiliriz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # eren21 07-01-2014 10:21
sayın editör. bunlara siz de inanıyo musunuz yani yok yağ eritici ilaç yok yağ yakıcı özellik. bide o saydığın isimler firmanın elemanları ve insan sağlığından ziyade kendi ceplerine bakarlar. yapmayın lütfen...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+7 # mahmut güner 26-05-2010 20:03
mükemmel site ve mükemmel makaleler kutluyorum bu siteyi. gökte arasan bulamazsın. merakla yeni makaleler bekliyorum.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+12 # ünsal 01-06-2010 00:08
genelde türkiyede musabık sporcular çok katı diyet yapıyorlar yağdan tam anlamıyla öcü gibi kaçınıyorlar eskiden tuzuda diyetin en başında kesiyorlardı ama artık bilim eskiden birçok doğru diye yapılan şeylerin aslında yanlış olduğunu gün işiğına çıkarmıştır sonra yabancı vucutculara bakıp yaw bunlar ne kadar rahat bizimkiler agresif diye melüm melüm düşünüyorlar ve çok kas kaybediyorlar normal dozun üstüne çıkıp kas kaybetmemeye çalışıyorlar çünkü hala diyet programlarında problem var yazanın eline sağlık diyorum ve başka değişik diyet versiyonlarının da yazılmasını arz ediyorum çünkü türkiyede en büyük sorunun yanlış veya eksik diyet programları olduğunu düşünüyorum saygılarımla
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # necati önkibar 04-06-2010 08:06
Ünsal arkadşım çok doğru söylemişsin beslenme ve diyet ülkemizdeki en büyük eksiklik. Bunu aştığımız vakit gerçekten çok iyi sporcular çıkartırız.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # ZIKKIM 07-06-2010 13:38
Merhaba
Öncelikle bir kez daha bu güzel site için teşekkürler.
Yukarıdaki yazıya istinaden spor yapan bir bayanın amacına göre "kilo başına" ne kadar protein karb ve yag alması gerektiğini de tabloya ekleyerek yazar mısınız?

BAYANLAR İÇİN PROTEİN ve KARB ve YAĞ ALIMI:
__________Prote in_______Kabonh idrat____Yağ
Fitness:

Vücut Gel:

Zayıflama:

TEŞEKKÜRLER
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # admin 07-06-2010 16:12
öncelikle teşekkürler...

Bu konuda biraz araştırma yapmak isteriz ki size yanlış bilgi vermeyelim. İlerleyen günlerde bu konu hakkında bir makale yayınlayacağız. Bayanları unutmadık aklımızda :)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # ZIKKIM 08-06-2010 11:22
Yayınlayacağını z yazıyı sabırsızlıkla bekliyorum :)
Cevap için teşekkürler.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # acemi 08-06-2010 17:07
bu sölediğiniz kilo başına 1.2 protein ihyiyacıgünlük mü ve bu spora yeni başlayanalar için gerekli mi ayrıca kas yağ oranına göre
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # admin 08-06-2010 17:44
Merhaba,

Doğal ve hafif(orta) tempoda çalışan Sporcular'dan kastımız yeni başlayanlar ve bu kısmı birazcık geçmiş sporcular içindir. Yani sizin için gecerli olan kısım buradır.

En güzel antrenmanlara !
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # polatcan21 23-06-2010 14:53
iyi günler benim bir sorum olacak ben ağır çalışıyorum kilom 120 boyum 1.99 yaşım 21 ve protein tozu aminoasit ve weightgainer kullanıyorum acaba ben ilaçlı sporcu kategorisine mi giriyorum ilaçtan kasıt dışardan alınan takviyelermi?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+11 # BulkPower 01-07-2010 18:27
BAYANLAR İÇİN PROTEİN ve KARB ve YAĞ ALIMI:
__________Prote in_______Kabonh idrat____Yağ

Fitness:

Vücut Gel:

Zayıflama:

protein hesaplamasi ilacli ve dogal olarak hesaplandigi icin net bir rakamla gecistirilemez. >Normalde erkek ve bayanlarda ayni oranda protein alirlar: 60 kilogramlik bir erkek ne kadar aliyorsa, 60 kilogramlik bayanda ayni oranda protein alabilir. Bu konuda diger yazar arkadaslarim ayrintili makale hazirlayacaktir eminim.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+12 # BulkPower 01-07-2010 18:29
hayir sen ilacliya girmiyorsun. Ilaclardan kast edilen doping maddeleridir. Yani anabolizanlar ve büyüme hormonlaridir.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # FleXoRize 03-07-2010 23:29
merhaba.ben 1 yıl gibi bi süre evde kendi imkanlarımla vucut geliştirme yapıyordum.işte 2 dumbelle ne kadar hareket warsa üst yapıyı komple calıstırmaya gayret ediyordum. ama artık düzenli yapmak için bi salona yazıldım ve 1 ayımı dolduruyorum.79.5 kiloyum uznca bir sürede gitmeyi planlıyorum.ama bir sorun var günlük almam gereken protein miktarı biraz sınırlı imkanlar geregince.acaba örneqin 1 yılda nasıl beslenmem qerekiyorki gözle görülür deişiklikler olsun.sabırlıyımdır hemen olsun demiyorum ama yanlıs yaparakda zamanımın boşa gitmesini istemiyorum. 79.5 kiloyum boy 1.83. lütfen bilgilendirirmi siniz.kafam cok karısıkta :cry:
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+12 # BulkPower 06-07-2010 21:37
zamanin bosa gitmez. idman yaptikca kazanclisin. ben sana zamanlama ayarini öneriyorum. proteinleri düzenli alamayanlar zamanlamayi dogru yapmali. kahvaltida yumurta ve peynirli beslen. antrenmandan bir saat önce agir protein al. mesela et gibi veya peynir yogurt gibi. antrenman sonrasi hizli protein al. mesela yumurta veya whey protein tozu icmek gibi. gece yatarkende bir bardak yagsiz süt ic.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # FleXoRize 08-07-2010 12:44
hmm tmm kardşm dikkate alıcam dediklerini.cok teşekkr ederm ilqilendiqin için
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-3 # eren 02-09-2010 08:12
ikisi farklı şeyler mass daha çok kilo almak için kullanılır. creatine ise yağ yakımı ve klas yapımı için. ne tarz b ir vücuda sahip olduğunu bilmek gerekir diye düşünüyorum. tabi hocalarımız daha iyi bilir. bize sorun bölümündes sorabilirsin ?_
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-3 # şükrü22 02-09-2010 10:41
Arkadaşlar allah rızası için lütfen yardım edin yaa...üniversiteye yerleştim burda hergün 2 tabak yemek artı çorba çıkıyor bunlardan 3 öğün yiyorum bunlara ek hergün 3 ölçek protein tozu artı megamass 4000 alıyorum 2 ölçek megamassta sütle beraber 260 karbo var mega massta 100 gramda pro var ayrıca 3 ölçek wheyde sütle beraber 100 gram pro var sizce bu iki takviye yeter mi 3 öğünlük tabldot menüye ek olarak yoksa tavuk pilavada gerek var mı bu arada ben 110 kgyım boyum 2metre günlük protein ve karbonhidrat ihtiyacımı bu ürünlerle karşılayıp kaslanabilirmiy im lütfen yardım edin iyi günler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+11 # BulkPower 02-09-2010 11:49
Corbayla gida alamazsin. Corbayi tüketme alma. Normal yemegini yersin. 3 ölcek su karisimli protein tozu 75-80gram Protein yapar. iki megamas sütlü icecek 70gram gibi protein yapar. İkisini ayni anda almicaksin. Birde proteini sütle alma. Megamassi sütle al. Yemeklerle beraber sana toplam karbonhidrat ve protein yeter. Endise etme sikintiya girme sakin.
Protein sayisini tutturuyorsun sorunun yok. Ama tek sorun var:
Her gün her zaman protein tozuyla yasayamazsin. protein ihtiyacini bazen degistir. mesela haftada iki üc kere et tüket. bazen pilav tüket. mesela sali-persembe-cumartesi günleri tavuk ye. diger günler protein tozu ic. proteinleri koca bir güne dagit. sabah-öğle aksam ve idman öncesi sonrasi. zamanlamayi dogru yapmazsin istedigini elde edemezsin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # şükrü22 02-09-2010 12:03
protein tozu sabah antrenmandan iki saat sonra ve gece megamass ant önce ant sonra iyiymi bu arada aminoya gerek var mı amino alayım mı
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+10 # BulkPower 02-09-2010 12:48
aminoya gerek yok.
ben senin temel programini bilmiyorum tam net yazamiyoruz. Ama bahsettigin gibi günde iki idman yapiyormussun.
Sabah idmandan hemen sonra protein tozu.
Aksam idmandan 30-40dk önce ve idmandan 1-2 saat sonra birer protein tozu.
(toplamda 3 porsiyon yaptik)
Megamass sabah idmandan 40-60 dakika önce ve akşam idmandan hemen sonra birer porsiyon alinir.

Bu birazda nasil idman yaptigina baglidir. Daha genis detayli bilgi almak istersen, info@vucutbilim .com sorabilirsin. Makale halinde detayli sitede yayinlanacaktir . (yasini-boyunu-kilonu-idmanlarini-beslenmeni ve varsa fotografini gönderirsen cok daha faydali olur)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-2 # şükrü22 02-09-2010 15:04
günde tek idman yapıyorum üç gün ant bi gün ara şeklinde yapıorum 90 doğumluyum 1.98 boy 110 kgyım günde tek idman yapıorum haftada 6 idman beslenmem yurtta çıknaları yiyorum sabah 1 yumurta 1dilim kaşar çay öğlen 1 tabak pilav yada sebze çıkıyo birde et yada tavuk yemeği bir tabak akşamda öğlene benzer şeyler çıkıyo takviye olarakta dediğim şeyleri alıyorum protein artı mega mass 400 bana bu bilgiler ışıgında bir program buraya yazarsanız çok sevinirim suplement kullanım programı antrenmana 5-6gibi başlıyorum 1.5 2 saat yapıorum
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+10 # BulkPower 02-09-2010 16:11
info@vucutbilim .com adresine detayli ve resimli mail atarsan, detaylica cevabi siteden yayinlanarak okunur.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # şükrü22 05-09-2010 08:21
abi resim falan yok ki bende abi 2metre boy 110 kgyım istediğim aşırı kaslanma ben şöle düşündüm olmaz mı sabah 1 ölçek protein...spordan 1 saat önce 1ölçek mass spordan sonra yine mass sonra spordan 2 saat sonra protein tozu ve gece yatarken protein tozu ayrıca spordan sonrada 10 aminoasit de alabilirim kesin değil sizce faydası olur mu
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+10 # BulkPower 05-09-2010 10:46
sabah protein tozu yerine yemek yemek dogru. sürekli tozlarla bir yere varamazsin ben sana bunu yukarida anlattim. protein tozlarini idman öncesi ve idmandan 2 saat sonra alabilirsin. megamass gainer de idmandan hemen sonra alirsin.
Simdi bu muhabbeti burda keselim cünkü burasi soru-cevap hatti degil. Sorularini info@vucutbilim .com'a yapmalisin. Resmin yoksa resimsiz bilgi verirsin. yasini-boyunu-kilonu-beslenmeni-idmanlarini ve her tür bilgiyi yaz. sorunu sor. onlarda sitede soru-cevap seklinde yayinlayacaklar .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # ufuk demirpençe 18-09-2010 17:46
benim en büyük araştırmalarıma göre her saat başı 30 gr protein almak gerekli vucut belli vakitten sonra deforme olup yüksek oranda protein harcayip vucutun ihtiyacı kadar proteine ihtiyaç duyor kimse buraya yazmamış acaba 1 ölçek proteini içince kası ne kadar süre koruduğunu bu bilgiyide yazmış olsanız fena olmazdı biri bana desin eğer gunter 375 gr proteini yeterli gördüyse tabi doğruysa bu adamın 2 kg yedi et var antreman öncesi sabah ve gece yatarken proteinlerini saymassak etten 400 gr protein alıyor sadce bu kadar protein nereye gidiyor o zman. kesinlikle proteini yüksek alınca kas inşası daha hızlı oluyor. ronnie collemanın 1 öğünde 100 gr protein aldını dünya alem biliyor bilim her zamn çakışacak bu protein konusunda kimse tam detayını düzgün bildiğinede inanmıyorum saygılarımla.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # murat5454 29-05-2014 19:08
adam kendini ronni colemanla kıyaslamışya allahh allah yaa kendimi kesecem
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+17 # BulkPower 19-09-2010 07:03
ufukcum, bahsettigin arastirmalari bizde zamaninda benimsedik. ama Bu arastirmalari kim yapmisti? ;-) Supplement sirketleri veya supplement sirketlerinin ortak oldugu arastirmalar bunlar. Adamlar her yarim saatte protein al demese, bu sektör nasil yürüyecek? kime satacaklar bütün tozlari?
Yined ebazi cesaretli bilim sporculari cikiyor. Mesela birisi diyor ki:" vücudunuz 24 saat hic durmadan dambilla calissada, kaslarin protein ihtiyaci her 150dakika'da bir olur." Peki biz 24 saat icinde sadece 1 saat calisiyorsak ne olacak?Kaslarimiz- dinlendigi zaman ve hazmettikten sonra dagilmasiyla gelisiyor. Peki burda bir celiski yok mu? ben ve moonstar, uzun yillarca sporculara az proteinle is yapilacagini isbat ettik. mesela sende deneyebilirsin. önerdigimiz rakamlarda protein al. Sonada yüksek al. Arada hic fark görmeyeceksin. kaslar ayni orantida gelisecektir :-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # murat5454 29-05-2014 19:10
arnold günde 170 gram proyla hayatının en iyi müsabakalarını cıkarttıgını itiraf etmiştir
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # ufuk demirpençe 19-09-2010 19:16
abi verdiğin bilgiler için tsk ederim:) abi bu proteini fazla alma olayıda yapıylada alakası olabilirmi? MESALA ben mezamorf ve ektomorfi karışık bi yapıda olduğumu sanıyourm bu yapıların fazla protein ittiyacı varmıdır?
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+17 # BulkPower 20-09-2010 00:13
yapilar az veya cok etki ediyor bence. MoonStar ne der bilmiyorum :-)
Yalniz bundan cok daha önemli bir sey var. İlac alan ile almayan sporcunun alacagi protein ayni degil. ilaci ne kadar cok alirsan, kaslarda o kadar fazla proteini isleyebilir. Aksi takdirde normal insan biyolojisi 90 kiloluk kütleye 250 gram proteini isleyemez.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # Tork 03-05-2011 11:18
Özellikle ünlü sporculardan verdiğniz örnekler kayda değer.Supplementler ve dergilerin satış stratejisi için gerekenin üstünde protein alımını tavsiye ettiklerini düşünüyorum.
Sizden ricam özellikle sporcuların söyledikleri ve diğer bilgiler için kaynak göstermeniz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-8 # adem 27-05-2011 07:14
sabah kalkınca hemen whey prt alınır ki gece boyunca azalan prt miktarı yerine konulur ve katabolizma olmaz whey prt özelligi budur zaten hemen kana karışır sabah kalkınca ve idmandan hemen sonra 1 ölçek alırsınız fazlası boşa para vermek olur ama sabah kalkınca gidip yulaf yerseniz bu da boşa para vermek olur.sabah 1 ölçek çakarsınız peşine 1 adet muz veya 1 kaşık bal yersiniz bu şekilde acil karbo ihtiyacınızı alırsınız idman sonrasında aynı şekil yaparsanız whey prt verdiginiz para boşa gitmez.idmandan 1-2 saat önce yumurta beyazı yerseniz idman sırasında kanınızda yeterli miktarda ve en kaliteli prt bulunur yani idmandan önce whey kullanımına gerek kalmaz yumurta beyazı whey prt daha kaliteli bir prt dir.ayrıca tavuk yerine kırmızı et tüketin böylece kreatin ve b grubu vitaminleri ve en önemlisi başka hiçbir şekilde alamayacagınız demir i alırsınız ve daha pek çok önemli şeyi.....
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-5 # eko83 12-08-2011 10:49
sitedeki başka bi yazıda antrenman öncesi erik,elma gibi meyvalar tavsiye edilmiyordu buradaki listede ise antrenman öncesi için elma yazılmış bunun çok bi farkı varmıdır acaba.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # golden gym 12-08-2011 20:55
birinde hacim zamanı idman öncesi enrji depolamak için elma önerilmiş diğerinde diyette önerilmemiş. Bunda anlaşılmayacak ne var ki? erik hangi yazıda var bu sitede ben hiç okumadım.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # bloody 07-01-2012 00:29
tek bir sorum olucak ilaçlı sporculardan bahsederken ilaçdan kastınız steroidler mi yoksa supplementlerde n mi bahsediyorsunuz ?
teşekkürler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # rocqer23 27-01-2012 13:40
100 gr pirin plavı yazıyo, 100 gram pismeden öncemi pistikten sonramı ?. Makarna icinde gecerli cok kafama takıldı.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # onr 14-02-2012 17:39
bn 46 kıloyum artık kas olusmuyor D gunde 60 gr proteın tuketmem lazm :D proteın tozu alsam 250 Tl kalıtelısı :D spor yapıcaklar 2 kez dusunsun :D 60 gr proteın esıttır 8 yumurta 1 kalıp peynır 1 bardak yogurt + 1 bardak sut mıdemı dayanır yav
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # eren 20-02-2012 11:14
arkadaşlar ben aktif futbol oynuyorum senelerdir.vucud geliştirmeye vakit ayıramadım bu yuzden ama biraz vucudum güzel görünmesni istyrum.yag oranım az.78 kiloyum boyum 1 82.sabhları 5yumrta beyzı biraz peynir maydonoz yagsız süt bir bardak.ekmekte az yiyrum günde 2-3 dilim.kas gelişmesi için whey protein kullanmalımıyım kilo almak istemyrum kullanıcaksamda ölçeği ne olmalı nekadr almalıyım.??mesjlrnzı beklyrum yaşım 23
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # BTB_Wild 10-04-2012 13:52
Yazı için teşekkürler , ama bize herzaman ağır idman yapan ilaçlı sporcuların kilo başına 3,5 gr - 4 gr civarı protein almaları gerektiği söylendi hep , hocalarımızdan öyle duyuyoruz yani . Yazınızda 100 kg ilaçlı bir sporcunun bulking dönemi için verilen değerler bu yüzden az geldi bana . Teşekkürler ...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # BTB_Wild 10-04-2012 13:59
hımmm ikinci olarak gözüme birsey daha çarptı , gece yatmadan önce süt içmenin büyüme hormonu salgılanmasını azalttığı söylendi bize , ama siz içilmesini tavsiye etmişsiniz , aslında saçma o zaman bebekler de uyumadan önce süt içmezlerdi , niye bu kadar çeliskili hersey offffff
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-1 # muhsin12 16-06-2012 14:07
Hocam öncelikle bu önemli konuyu ele aldığınız için tşk. ederim. Fakat benimde bir sorum olacak siz doğal protein içeren besinleri el alırken (kaliteli proteinler listesinde) bir çok besin yazmışsınız tşk ederim ama çökeleği unutmuşsunuz kuru çökelikte 54,9 / taze çökelikte 35 protein olduğunu söyletenler var bunlar doğrumu? şayet doğru ise sanırım artık protein tozuna gerek kalmaz günde 150 gram kuru çökelek tüketmek yeterli :D
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # diamond gym 17-06-2012 14:45
bana düşmez cevapmaka ama bildiğim birşeyi söyliyeyim. Gece yatmadan önce süt içmek YANLIŞ. genelde SÜT içmek yanlış. Ama Keçi sütü inek sütü gibi değil ve bu ölçülü şekilde içilebilir(yeme kle asla olmaz).
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-8 # dogal sporcu 30-12-2012 05:40
türkiyede badıcımı var da konuşuyorsunuz ya :D:D
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+12 # murat kılıç 03-01-2013 00:16
Sayın BTP! Süt konusunda inek sütlerini gün boyunca önermiyoruz. Bu örnek programda ise yatmadan önce değil, son öğün olarak önermekteyiz ve KEÇİ SÜTÜ tavsiye etmekteyiz. Genelde sağlık açısında son öğünler yatmaya 2-3 saat kaladır.
Protein miktarı olarak ilaçlı sporculara 3-4gram protein önerdikleri doğrudur. Yalnız bu bilgi olarak yanlıştır. Burası yeri olmadığı için forum'da açılırsa uzunca cevaplayabiliri z.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+12 # murat kılıç 03-01-2013 00:19
çökelek peynirin eklenmemesi konusunda haklısınız. Sende takdir edersin ki daha eklenmeyen çok proteinler var mesela LOR PEYNİRİ gibi.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # xxyy 05-01-2013 21:48
merhaba , ben bu makalede yer alan bilgilere göre bir beslenme programı düzenledim kendime ve 3-4 ay kadar bu şekilde beslendim. programımı spor geçmişi olan birkaç arkadaşa daha gösterdim, yahu bu protein miktarları çok az dediler, bu makalede yazdığı şekilde açıkladım onlara ama pek ikna olmadılar. neyse sonuç olarak 3-4 ay çalışma ve hiçbir gelişme kaydedemedim, kilom aynı kaldı, ölçülerimde gelişme olmadı. Amacım kimseyi kötülemek değil sadece kendi tecrübemi aktarmak istiyorum. Belkide benim vücudumda işe yaramamış olabilir, deneye deneye öğreniyoruz işte. Fakat sizin önerdiğiniz protein miktarının 2 katını aldığım zaman mükemmel gelişme gösteriyorum. Protein miktarları az olmuş bence .
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+10 # murat kılıç 07-01-2013 19:04
Programın aynısını uyguladığınızda n eminmisiniz? Çünkü bizim önerdiğimiz protein miktarlarına bağlı değil, az proteinlerle yükek sindirim oranı sağlayarak maksimum elde etmek programıdır ve bu en sağlıkllısıdır. Meela Karbonhidratlar la Protein menülerini ayırıyoruz. Elbette örnek planda tam net bir şekilde ayırım yapılmadı. Ama soru-cevap forumlarımızda sorulara verilen cevaplarda bunu görebilirsiniz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # pphp 09-03-2013 00:47
çok teşekkrler
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-17 # anlamsız 10-03-2013 14:30
en sondaki yemek listeleri sacmalanmış eksik cogu yerde prınc yazılmamıs prıncsız kımse bulg yapamaz
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+6 # Gümülcine Resort 10-03-2013 17:28
anlamsız arkadaşım- anlamsız bir şey yazdın. Bunu sakın her yerde söyleme sakın. Kas naısl yapılır onu biraz araştır. Kaslar kaliteli karbonhidrat ve proteinlerden yapılır. Kaliteli K.hidratlar arasında sadece pirinç yoktur. Hatta bulgur pirinçten çok daha iyidir. Bunun yulafı var, çavdar ekmeği var varda var. O zaman yarın birisi çıkar sadece tavuk yersen bu iş olur der. O zaman dana eti- balık- hindi göğsüne ne diyeceğiz? ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # teen builder 11-05-2013 20:19
Keşke bir de kendi çapında çalışan teen yaş grubu bizler içinde şöyle kaba taslak bir program yayınlansa :(
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Animus 19-07-2013 09:12
Merhaba makale için çok teşekkürler. Proteinle karbonhidrat aynı anda tüketilmemeli demişsiniz. Sizden bir konuda yardımızını isteyeceğim. İkisi arasında ne kadarlık bir zaman gerekmektedir? ve ilk olarak protein mi karbonhidrat mı alınmalıdır? Teşekkürler.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-9 # dyt21 07-01-2014 08:32
mrb arkadaşlar. öncelikle sporcu beslenmesini ve diyeti sadece diyetisyenden öğrenin. abuk subuk sitelerdeki bilgilere inanmayın. bunlar protein tozu reklamını yapmaktan başka bişey değil. sporcu beslenmesinde kg başına protein aktiviteye göre (1.2- 1.8 gr/kg) karbonhidrat ve yağ yuzdeye göre verilir. ayrıca sadece hayvansal proteinlerin yanında bitkiseller de önemlidir...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-9 # dyt21 07-01-2014 08:39
hayvansal kaynakların mesela 30 gramlık tavukta 6 gram protein varsa 5 gram da yağ vardır. eğer bunu göz ardı ederseniz inanılmaz kilo alacaksınız ve fazla aldğnz protein de böbreğinize zarar verir....
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # ncm ymz 07-01-2014 09:18
30 gramlık tavukta 5 gram yağ yoktur. Sen tavuğu tavada yağda pişirirsen tabi olur. Normal çiğ tavukta 5 gram yağ yoktur. Senin diyetisyenin böyle diyorsa o zaman başka diyetisyene gitmelisin. Ha bide bu işler diyetisyenle çözülür diye mantık olmaz. Burada kaslarla forma ulaşmak var. Diyetisyen bunu anlamaz. Onlar klasik amerikanvari şöyle kalori böyle yağ çöek şunu ekle kibrit kutusu peynir efendim lifli gıda vs. Herşeye okeyde bunlarla iş bitmez. Bide sporcuyu anlamak ve taramak olayı var. Neyse bu konu benide aşar uzmanlarla bir görüş sen fikrin kesin değişecek dyt21.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # dyt21 07-01-2014 09:31
kesinlikle 30 gramlık tavukta köftede 5 gram yağ bulunur mangalda bile yap aynıdır. yağsız tavada da yap aynıdır ( 5 gram yağ vardır ve değişmez). bilgisizler siteyi sarmış ya
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-8 # dyt21 07-01-2014 09:33
kasların gelişimi de fazla protein almakla olmaz yalnız ve yalnız egzersizle kas gelişir.. ama bizdeki hata proteini bol al kas gelişir yanlış işte..( tabi yeteri kadar proteini alıcaksın).
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-8 # dyt21 07-01-2014 09:36
bilinçsiz beslenmeyle kaç kişi böbrek yetmezliğine girdi, karaciğeri iflas etti biliyon mu? bilmezsin tabi şuan gencsin ama ilerde bunlar yüzünden sağlık sorunlar çıkacaktır..
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # dyt21 07-01-2014 09:41
kusgribi.gov.tr/.../... (alın şimdi bişeyler öğrenin...)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # ncm ymz 07-01-2014 10:26
bak arkadaşım ben 42 yaşındayım seni bilmem. 21 yaşındaysan senin yaşın kadar spor yapıyorum. Tavuk konusunda sana destan yazarım. Keskinoğlu firmasını bilirsen o şirkette takdir görülen bir kademedeyim ailece ordayız. 100gramda deriside dahil en fazla 11.2gram yağ var. Bunuda almanlar çiğ tavukta hesaplamış. Kitaptada yazıyo. Çok kaynak veririm ama bir tane sağlam link vereyim yetmezse bu sohbeti uzatırım üşenmem vaktim oldukça çünkü %100 bildiğim konudan açtın ve sonuna kadar sana hinidi tavuk destanı yazarım. Al sana link: www.lebensmittel-tabelle.de/.../
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+5 # ncm ymz 07-01-2014 10:30
yüksek protein alma konusunda sana katılıyorum ve yıllardır bunun savaşını veriyoruz. Vücutbilimde bunu savunuyor sonuna kadar destekliyorum. Yani şimdi durduk yerde böbrek yetmezliği yüksek protein felan yazmışsın sanki ben kilogram başına 2 gram felan öneriyorum gibi. Bide haddini aşıp gençsin bilmezsin felan yazmışsın ya- böyle sohbetleri ben o şamata forumlarda okuyordum ordan kaçtım. Burdada çocuksun muhabbeti yapanlar var :) neyse buna takılmıyorum alıştım. Benim tek takıldığım konu şu 30gram tavukta 5 gram yağ meselesi. Hesabını sen yap 100gram derisi alınmamış çiğ tavukta 11 gram yağ varsa, 30 gramda nasıl 5gram yağ olur. Bide biz deriyi atıyoruz.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # eren21 07-01-2014 10:52
kardeşim alman sitesinden aldığın tavuk eti analizinin neyine güvencem ya. sırf yalnış bildiğin bilgiyi gelip burda bana mı yutturucaksınız . yok bilmemekeskinoğ lunda saygın bi yerdeyim arkadaşım yalan söylemeyi bırak. milleti de yanlış yönlendirmeyin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # ahmetboz 07-01-2014 12:06
kesnlikle eren21 arkadaşımıza katılıyorum. çok doğru tespitlerde bulunmuş tşk
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # ncm ymz 09-01-2014 08:26
ulen dyt misin erenmisin ahmet misin kaç nickle artık giriyorsan. Arkadaşım senin gibilerin yeri burası değil. Git sen foruma orda dalganı geç saçmalıklaırnı orda yap. Ben kaynaklı konuşurum. Bu yüzden bilimsel düşündüğümden buraya geliyorum. Senin gibiler 21 yaşında kanı kaynayan çocuklar forumlarda fink atar. Hadi koçum dalganı orda geç. Yok hayır adam gibi birşeyler anlatacaksan gel sende benim gibi SAĞLAM kaynak göster. madem 30 gramda 5 gr yağ dedin. hadi o zaman sen kaynak göster? lafla biz dağları yıkıyoruz ya- hadi bekliyorum ;-)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # eren21 09-01-2014 13:27
kaç kere verecem kaynağı bilmiyom artık.
kusgribi.gov.tr/.../...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # eren21 09-01-2014 13:37
verdiğim kaynak da gıda tarım bakanlığının sitesinden kaç kere verecem kaynağı bilmiyom artık.
kusgribi.gov.tr/.../...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-7 # eren21 09-01-2014 13:22
doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar demişler. yakıştı mı şimdi size güya keskinoğlunda saygın bi konumda çalışan bey. gidin tavuklarınızı kontrol edin iyice inceleyin ölçün kompozitini çıkarın öyle gelin. size forumda atıp tutmalara devam edin diyorum sağlıcakla.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # ncm ymz 11-01-2014 09:32
kendi yazdığınla kendin tuzağa düşüyorsun. 30gramda 5gr yağ dedin. Verdiğin listede 100gramda 15gr yağ var ve dikkatini çekerim bu yağ oranı deriyle beraber. Unutma deri tavuktan sayılmıyor. Yağlı besili tavuklar zaman zaman yağ oranları değişir. keskinoğlu- cp piliç vs vs markaların tavuklarının yağ oranları değişir. ama Bide geneli vardır. Bak sana 3 ayrı cins tavukların ölçüm değerlerinin oranlarını yazan kaynaklar veriyorum. (yani bir şey okumakla herşeyi bildim deme. )
kaynak-1-(2008): deutsches-gefluegel.de/.../...
kaynak-2-(2004): www.verbraucherzentrale-rlp.de/.../
kaynak-3- türkçe (2005): sagliklitavuk.org/.../...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+4 # ncm ymz 11-01-2014 09:33
daha kaynakları sıralarım ama sen inatla 30 gramda 5 gr var diceksin. varsın senin tavukların böyle olsun ama bilki binlerce test edilmiş tavukta böyle değil. Buyur sende araştır başka kaynakları.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-6 # eren21 28-01-2014 11:08
arkadaşım o tavuklar 20 günde büyüyolar ve antibiyotik ve büyüme hormonuyla büyüyolar. yapay tavuk yemeyi bırakın köy tavuğu yiyin. öyle bi hal almış ki antibiyotik bile etki etmiyo insanlara.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+3 # ncm ymz 28-01-2014 14:21
aynen bende doğal tavuk tüketimden yanayım. Ciddi sıkıntımız var bu konuda. Ben haftada bir köy tavuğu alıyorum. Normal köy tavuğu fiyatı 25 tl. Ben 10 tl ye alıyorum direk şirkette çalıştığım için. Ama herkes tüketemiyor.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+2 # SİNAN 10-02-2014 17:17
Gökte ararken yerde buldum tam aradığım bilgiler çok sağolunuz, Saygılarımla...
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # GoHa 23-03-2014 18:02
Öncelikle burdan sayin admine tesekkurlerimi sunmak isterim. Burda yeni başlayanlar için ve neyin ne kadar en azindan kafasinda oluşturması için ideal bilgiler oldğunu düşünüyorum. Tabi profesyonel kısmına ulaşınca belki ben bile bir tartışma konusu açabilirim :)) Teşekkurler tekrardan. Saygılar
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
-4 # Dedenin Kayışı 24-03-2014 08:55
ULAN HİÇ BİRİNİZ BİŞEY BİLMİYOSUNUZ BURAYA GELMİŞ VİYAK VİYAK ÖTÜYOSUNUZ .. ÇENENİZİ KAPATIN OTURUN OTURDUĞUNUZ YERDE EZİKLER ,,
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
+1 # EBUKAS 01-04-2014 10:34
Burdaki bilgileri kullanarak kendime program yaptım 2 haftada 2 kilo almışım. Spora yeni başladım sayılır. Vücut tipim ektomorf. 3-4 ay sonra programa gainer de ekleyeceğim. Belki protein tozu da alabilirim. Şuan kilom 72 boyum 180. Hedefim 80kg. Bakalım ne zamana ulaşabileceğiz hedefe. Bilgiler için teşekkürler kolay gelsin.
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Tam 06-08-2014 13:23
Hi! I simply want to give you a big thumbs up for the excellent
info you have got right here on this post. I will
be returning to your site for more soon.

my web site; burn belly fat (Tam)
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Domenic 14-09-2014 09:12
What a information of un-ambiguity and preserveness
of valuable know-how on the topic of unexpected
feelings.

My homepage - dragon NaturallySpeaking
13 Premium crack
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 
 
0 # Marcelino 17-10-2014 21:54
It is critical to investigation the on-line organizations and make certain the
job offers are legitimate.

Have a loo at my page - Work
From home
Cevap | Alıntıyla Cevapla | Alıntı | Yöneticiye raporla
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SP Google+ Badge

Facebook

Sizce kas gelişmesindeki en büyük etken nedir ?

OBA

online-body-antrenorluk

Son Yorumlar

KİMLER ONLINE

Şu anda 150 konuk çevrimiçi